fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Zmiana stawki minimalnej w umowie-zlecenie

12 zł brutto – tyle ma wynosić minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia w przypadku umów-zleceń. Resort rodzinny, pracy i polityki społecznej zamieścił na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy w tej sprawie.

Dokument zakłada jednakową wysokość minimalnej stawki godzinowej za prace bez względu na staż pracy. Przewiduje także konieczność prowadzenia ewidencji czasu pracy przez pracodawcę oraz silniejszą ochronę pracowników.

Państwowa Inspekcja Pracy ma sprawdzać, czy pracodawcy wywiązują się z płaceniem pracownikom stawki 12 zł brutto za godzinę. Jeśli przedsiębiorca nie wypełni tych obowiązków będzie podlegać karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Poseł Bożena Borys-Szopa, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny mówi, że ta ustawa jest kolejną realizacją obietnicy wyborczej.

Mam nadzieję, że Polska po nowelizacji ustawy zwłaszcza tej najniższej płacy przestanie być najtańszym rynkiem pracy w Europie. Powiedzmy sobie szczerze, byliśmy zapleczem taniej siły roboczej. Polacy są w czołówce krajów, które najwięcej i najdłużej pracują. Tych umów-zlecenie jest coraz więcej. Zapowiedź pani Premier, że spróbujemy zmierzyć się zwłaszcza z tymi umowami określonymi na jakiś czas. Myślę, że jest to realizacja tego programu i z wielką przyjemnością ten pomysł poprę – oznajmia Bożena Borys-Szopa.

Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2016 r.

RIRM

drukuj