fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Projekt PiS w sprawie wyrównania płac kobiet i mężczyzn został skierowany do sejmowej komisji

Projekt Prawa i Sprawiedliwości w sprawie wyrównania płac kobiet i mężczyzn został skierowany do prac w sejmowej komisji do spraw zmian w kodyfikacjach. Propozycja zakłada nowelizację Kodeksu pracy.

Celem projektu jest zlikwidowanie luki płacowej przez rozszerzenie definicji mobbingu o kategorię rozróżniającą wysokość wynagrodzenia ze względu na płeć. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku, przeciętne wynagrodzenie mężczyzn było o 19,9 procent wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiet.

Jak wskazują posłowie PiS, rozwiązanie to pozwoli pracownikom na uzyskanie dodatkowego narzędzia w dochodzeniu swoich roszczeń od pracodawców.

Dziś o godzinie 13.00 zbierze się Nadzwyczajna Komisja do spraw zmian w kodyfikacjach. Wybierzemy stałe podkomisje i taką komisję, która będzie zajmować się zmianami w prawie pracy –  powiedział wiceszef Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach poseł Bartłomiej Wróblewski.

Za rządków SLD i PO-PSL ta sprawa nie była rozwiązana.

To jest taka sprawa, która nie została załatwiona ani przez SLD, ani PO i PSL. Przypominam, że te formacje miały na sztandarach równouprawnienie i tolerancję. Uważamy, że problem jest naprawdę istotny, ponieważ bardzo często pojawia się w przestrzeni publicznej – dodał polityk.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że w doktrynie prawa zapisano zasadę równouprawnienia kobiet i mężczyzn w podejmowaniu pracy zarobkowej, a także w wynagrodzeniu i awansach. Problem niezrównoważenia płac kobiet i mężczyzn jest szczególnie istotny, zwłaszcza w sektorze prywatnym, w którym w Polsce mężczyźni zarabiają średnio o 16,6 procent więcej niż kobiety.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl