Kantar: W wyborach do Sejmu PiS – 35 proc., PO – 20 proc., Wiosna – 6 proc.

35 proc. Polaków deklarujących chęć udziału w wyborach do Sejmu oddałoby swój głos na PiS razem z Solidarną Polską i Porozumieniem; 20 proc. badanych głosowałoby na PO, a 6 proc. na Wiosnę. Do Sejmu weszłoby jeszcze SLD z poparciem na poziomie 5 proc. – wynika z kwietniowego sondażu Kantar.

W porównaniu do wyników z marca, w kwietniu PiS odnotowuje spadek o 3 punkty procentowe, a Platforma Obywatelska utrzymuje wynik sprzed miesiąca. Nieznacznie (o 1 punkt procentowy) wzrosło poparcie dla SLD oraz Wiosny. Z kolei notowania PSL spadły o 1 punkt procentowy, w efekcie czego partia ta uplasowała się pod progiem wyborczym.

W kwietniu do Sejmu nie dostałyby się również: Nowoczesna (4 proc.), Kukiz’15 (4 proc.) i Wolność (2 proc.), a Razem, Ruch Narodowy, Teraz! i Partia Zieloni, uzyskałyby poparcie poniżej 1 proc.

W kwietniu 63 proc. proc. badanych deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, przy czym 27 proc. z nich jest zdecydowana w tej kwestii, a 36 proc. raczej przystąpiłaby do głosowania. Przeciwne stanowisko wyraziło 29 proc. respondentów – 16 proc. zapowiedziało, że zdecydowanie nie pójdzie głosować, a 13 proc. raczej nie zagłosuje. 8 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Sondaż Kantar został przeprowadzony w dniach 5-10 kwietnia metodą wywiadów bezpośrednich na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 987 mieszkańców Polski, w wieku 18 i więcej lat.

PAP/RIRM

drukuj