PiS za niezależnością surowcową i tanią energią

Bezpieczeństwo energetyczne, niezależność surowcowa oraz minimalne koszty energii dla gospodarki i konsumentów – to cele programu PiS dot. energetyki, które wymienił socjolog prof. Piotr Gliński, kandydat PiS na premiera rządu technicznego, podczas poniedziałkowej debaty zorganizowanej przez tę partię w Zabrzu.

Politycy tej partii, eksperci, naukowcy a także związkowcy wzięli dziś udział w kolejnej debacie zatytułowanej „Energia i bezpieczeństwo”. Odbyła się ona w zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu.  Politycy zastanawiali się nad bezpieczeństwem energetycznym Polski i przyszłością górnictwa i energetyki.

Piotr Gliński zaznaczył, że te trzy cele „muszą być realizowane jednocześnie poprzez koncentrację na surowcach własnych, na węglu, na gazie i mądrej dywersyfikacji źródeł dostaw surowców, a efektem tego powinien być plan inwestycyjny dotyczący np. budowy polskich elektrowni i połączeń energetycznych”.

Jak dodał, poniedziałkowa debata, która odbyła się w zabytkowej kopalni Guido, wpisuje się w serię debat związanych z programem PiS „Alternatywa”. Zapewnił, że zarówno on, jak i Prawo i Sprawiedliwość, będą „kontynuować merytoryczną debatę i rozmowę o ważnych sprawach dla Polski”. „Zachęcamy konkurentów politycznych do debaty na tematy ważne, by nie koncentrować się na sprawach drugoplanowych” – mówił Gliński.

Z kolei poseł Mariusz Błaszczak – przewodniczący, KP PiS otwierając rozmowę zwrócił uwagę na istotne znaczenie węgla w gospodarce Polski. Złożył także życzenia wszystkim górnikom z okazji przypadającej jutro Barbórki.

Przyszłość Polski jest związana z surowcem, którego zasoby są w tym miejscu, w tym regionie naszego kraju z węglem. Staramy się przedstawić opinii publicznej pomysły Prawa i Sprawiedliwości nasze projekty dotyczące uniezależnienia się energetycznego naszego kraju; dotyczące rozwoju naszego kraju. Najserdeczniejsze życzenia. Szczęść Boże, po pierwsze aby tej pracy nie zabrakło. Aby ta praca była bezpieczna, aby ta praca przyczyniała się do rozwoju naszego kraju – powiedział poseł Mariusz Błaszczak.

Poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki stwierdził, że w perspektywie strategicznej węgiel pozostaje podstawą polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Wyjaśnił, że węgla mamy na tyle dużo, że starczy go dla następnych pokoleń. O ile  – jak zaznaczył – nie będziemy go metodycznie psuli. Poseł dodał, że to jest rzecz, która sprowadza nas do kwestii racjonalnego wykorzystania zasobów i inwestycji w kopalnie, ale równocześnie do pracy nad wprowadzeniem nowych technologii spalania węgla.

 – Te nowe elektrownie, bloki energetyczne nie z powodu pakietu energetyczno-klimatycznego, tylko z powodu naszego własnego interesu powinny być nieemisyjne. Powinny być po prostu nowoczesne. Mówiąc krótko bardziej wydajne; nie 30 a 40 proc. wydajności. I to jest rzecz strategiczna – zaznaczył poseł Piotr Naimski.

PiS planuje kolejne debaty. Dotychczas rozmawiano o służbie zdrowia, polskiej wsi, samorządach, ekonomii, rynku  pracy i sprawnym zarządzaniu państwem.

W debacie uczestniczyli m.in. minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka – Janusz Steinhoff, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz posłowie PiS: Piotr Naimski, Jerzy Polaczek i Dawid Jackiewicz.

 

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl