fot. PAP/Andrzej Grygiel

Wyjazdowe posiedzenie PiS w Katowicach. Przyjęto stanowisko ws. Śląska

Parlamentarzyści PiS z całej Polski przyjechali w sobotę do woj. śląskiego, by przed drugą turą wyborów prezydenckich zachęcać do głosowania na Andrzeja Dudę. Podczas wyjazdowego posiedzenia w Katowicach przez aklamację przyjęli stanowisko w sprawie Śląska i wsparcia kandydata PiS.

„Śląsk jest dla Polski zbyt ważny, byśmy mieli pozwolić na jego bezmyślne i bezpowrotne niszczenie” – napisali w stanowisku.

Wyjaśnili, że warunkiem naprawy górnictwa jest zmiana władzy, a początkiem tej zmiany będzie wybór Dudy na prezydenta.

„Wszystkie województwa naszego kraju są niezwykle ważne, ale woj. śląskie jest o tyle istotne, że jest drugim pod względem mieszkańców naszego kraju i (jest) województwem, w którym mam nadzieję Andrzej Duda zwycięży w drugiej turze, tak jak – mam nadzieję – zwycięży w Polsce” – powiedział otwierając posiedzenie szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak.

„Przekonujmy mieszkańców woj. śląskiego, że zmiana jest ważna, jest konieczna i że Andrzej Duda jest gwarantem takiej dobrej zmiany” – dodał poseł.

W przyjętym stanowisku parlamentarzyści PiS oddali hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej sprzed 70 lat – wywózek do ZSRR, gwałtów i innych represji wobec miejscowej ludności po wkroczeniu Armii Czerwonej oraz późniejszych zbrodniach komunistycznych.

„Śląsk był, jest i pozostanie jednym z fundamentów polskiej świadomości narodowej, ale też niezbywalną częścią polskiej gospodarki. Bogactwo tej ziemi to ludzie wykształceni i pracowici, świadomi swoich umiejętności i możliwości. To także ciągle największe w Europie zasoby węgla” – napisano w uchwale.

Politycy PiS podkreślili, że węgiel daje krajowi bezpieczeństwo energetyczne, co – dodali – jest podstawą suwerenności państwa, także w wymiarze politycznym. Odnosząc się do obecnej sytuacji branży górniczej autorzy stanowiska podkreślili, że wyjściem z kryzysu nie może być likwidacja kopalń. Przy rozwiązywaniu problemów górnictwa celem strategicznym dla państwa musi być dbałość o bezpieczeństwo energetyczne i miejsca pracy – przekonywali.

„Polska gospodarka wymaga odnowy przemysłu – zwiększenia udziału produkcji w stosunku do dotychczas promowanego sektora finansów i usług. Śląsk musi w tym strategicznym planie odgrywać główną rolę. Śląski przemysł musi być doinwestowany i unowocześniony, a doświadczenie pokoleń rodaków pracujących w tym regionie nie może zostać zmarnowane” – głosi stanowisko.

PiS stwierdza, że zmiany nie będą możliwe bez „prawdziwego, uczciwego dialogu społecznego”, z koniecznym udziałem związków zawodowych.

Według parlamentarzystów PiS istnieje realne niebezpieczeństwo, że przygotowany przez rząd plan naprawy górnictwa okaże się planem jego likwidacji. W opinii PiS działania rządu sprawiają wrażenie chaosu i są próbą dotrwania do jesiennych wyborów bez wybuchu społecznego protestu. „Premier Kopacz działa zgodnie z zasadą +Po nas choćby potop+” – napisano w stanowisku.

Po posiedzeniu klubu w Katowicach, parlamentarzyści PiS z całej Polski pojechali w różne części regionu, by zachęcać do głosowania na Dudę. Sam kandydat także składał w sobotę wizytę na Śląsku – odwiedził Katowice i Radzionków.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w woj. śląskim najwyższe poparcie uzyskał prezydent Bronisław Komorowski. Wygrał z Andrzejem Dudą przewagą niespełna 70 tys. głosów. Komorowski uzyskał poparcie 35,25 proc. wyborców, a Duda 31,40 proc. Trzeci był Paweł Kukiz z poparciem 23,59 proc. głosujących.

PAP/RIRM

drukuj