fot. Monika Bilska

Europosłowie PiS krytykują politykę klimatyczną UE

Europosłowie PiS krytykują politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Wśród nich jest eurodeputowana Beata Kempa. W czasie plenarnej debaty w Parlamencie Europejskim wskazała, że kontynuowanie obecnej polityki doprowadzi do zamknięcia wielu hut i kopalń.

Za przykład europoseł podała obecną sytuację w ArcelorMittal Poland w Krakowie. Spółka na kilka miesięcy wstrzyma prace części surowcowej w krakowskiej hucie. Dotyczy to wielkiego pieca i stalowni. Łącznie w części surowcowej pracuje ok. 1100 osób. Spółka zapewnia jednak, że pracownicy nie zostaną zwolnieni.

Jak mówił Przemysław Kilian z biura poselskiego Beaty Kempy, europejska polityka klimatyczna Unii Europejskiej mocno uderza w działanie przemysłu stalowego w Europie. 

– W czasie debaty europoseł Beata Kempa bardzo mocno skrytykowała dalszą politykę Unii Europejskiej, politykę klimatyczną. Powiedziała, że proponowane rozwiązania to za mało i trzeba jak najszybciej przyspieszyć nie tylko zmiany weryfikacji założeń oraz celów tej polityki klimatycznej, przy uwzględnieniu olbrzymich kosztów ludzkich i tragedii tysięcy rodzin, jak również pracę nad tzw. just fund, czyli funduszem, który mógłby pomóc regionom bardzo dotkniętym przez koszty tej polityki, a tak naprawdę chodzi przede wszystkim o Polskę: Małopolskę, Górny Śląsk, Częstochowę – wskazał Przemysław Kilian.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W jej skład wchodzi pięć hut, m.in.: w Krakowie oraz Dąbrowie Górniczej.

RIRM

drukuj