fot. PAP/Jacek Turczyk

Prawo i Sprawiedliwość rozważa współpracę z Kukiz’15

Wszystko wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość podpisze umowę programową z posłami Kukiz’15. Za realizację swoich postulatów Paweł Kukiz jest gotowy popierać wybrane projekty ustaw partii Jarosława Kaczyńskiego.

Politycy Kukiz’15 przyznają, że będąc w opozycji, niewiele mogą zrobić.

– Mnie wybrali mieszkańcy województwa lubelskiego, po to, żeby załatwiać ich sprawy, a nie być polityczny celebrytą. Dlatego rozmawiamy z Prawem i Sprawiedliwością – mówił poseł Jarosław Sachajko, który zapowiedział, że w przyszłym tygodniu może dość do podpisania umowy programowej Kukiz’15 z Prawem i Sprawiedliwością.

W najbliższych dniach ma odbyć się kolejne spotkanie Pawła Kukiza z Jarosławem Kaczyńskim. Lider Kukiz’15 rozmawia też z Jarosławem Gowinem, liderem Porozumienia.

– To powinna być koalicja celowa, która będzie związana z pewnym pakietem ustaw, z porozumienie, co do wspólnej realizacji części naszych postulatów i części postulatów PiS – powiedział Paweł Kukiz.

Paweł Kukiz chce m.in. wprowadzenia sędziów pokoju; uchwalenia ustawy antykorupcyjnej, zmiany ordynacji wyborczej czy wzmocnienia instytucji referendum.

– Jesteśmy otwarci na pomysły i na ludzi, którzy chcieliby zdecydować się poprzeć program PiS – oznajmił Radosław Fogiel w rozmowie z portalem wp.pl.

Przychylnie do pomysłu wprowadzenia sędziów pokoju podchodzi prezydent Andrzej Duda, który powołał specjalny zespół w swojej kancelarii. Przygotowuje on opracowanie legislacyjne dotyczące utworzenia nowej instytucji – sędziego pokoju.

– Po to, żeby częściowo odciążyć dzisiejsze sądy powszechne od orzekania w bardzo prostych sprawach, które można byłoby łatwo rozwiązać – w jakichś kwestiach prostych sporów sąsiedzkich, w kwestiach mandatowych – wskazał Andrzej Duda w rozmowie z telewizją TVN24.

Paweł Kukiz ma w Sejmie tylko 5 szabel. To za mało, by zastąpić Solidarną Polskę czy Porozumienie i utrzymać większość. Dodatkowe głosy mogą być kluczowe dla Prawa i Sprawiedliwości – zaakcentował politolog Bartosz Brzyski.

-To daje PiS możliwość pokazania koalicjantom, że nie są jedynymi, iż są alternatywy dla tych posłów. To jest bardzo ważna współpraca z punktu widzenia PiS – stwierdził Bartosz Brzyski.

Według Marcina Kierwińskiego z PO ta współpraca nie skończy się dobrze dla Pawła Kukiza.

– Gdy przystawki pana prezesa Kaczyńskiego uciekają z talerza, to pan Paweł Kukiz tak bardzo brnie do tego, żeby na tym talerzu jednak zaistnieć. Dziwię się – powiedział Marcin Kierwiński.

Determinacja Pawła Kukiza, aby realizować swoje plany polityczne, była bardzo duża. To skłoniło go, aby w wyborach wystartować wspólnie z ludowcami, z którymi ostatecznie się rozstał. Niewykluczone, że teraz będzie ostrożniejszy.

– Nie chce tanio sprzedać skóry. Chce mieć z tego istotny zysk polityczny. Stara się za wszelką cenę uzyskać jakieś gwarancję poważnego traktowania – zauważył prof. Arkadiusz Jabłoński.

Poparcie dla ugrupowania Pawła Kukiza jest na poziomie około 2 proc., co nie daje mu szans na ponowne wejście do Sejmu, gdyby wystartował samodzielnie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl