Syryjski morderca odbędzie karę w polskim więzieniu?

Posłowie Kukiz’15 domagają się ekstradycji syryjskiego imigranta, który zamordował w Niemczech Polkę. Kobieta spodziewała się dziecka. Politycy tego ugrupowania zwrócili się do Prokuratora Generalnego o wszczęcie procedury ekstradycji.

W ich ocenie Syryjczyk powinien odpowiadać przed polskim wymiarem sprawiedliwości oraz odbywać karę w polskim więzieniu.

Poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski podkreślił, że takie działanie uświadomiłoby potencjalnym mordercom, że polskie władze będą ich ścigały.

– Mamy świadomość tego i chcielibyśmy tę świadomość przekazać do potencjalnych morderców, osób, które chcą dokonać przestępstwa na przedstawicielach obywateli państwa polskiego poza granicami, że Polska będzie ścigać przestępców, bez względu na to w jakim kraju, na jakiej szerokości geograficznej, takie przestępstwo wobec obywatela polskiego zostało dokonane. Nie chcemy sytuacji, aby obywatel Syrii, który dokonał tej zbrodni, przebywał w zakładzie karnym na obszarze Republiki Federalnej Niemiec, analogicznie jak Anders Breivik – w luksusach. Chcemy, aby odbywał tę karę w polskim zakładzie karnym – zaznaczył Tomasz Rzymkowski.

21-letni Syryjczyk zaatakował Polkę maczetą. Według opinii policji, nic nie wskazuje na to, że nie był to atak terrorystyczny. W ostatnim czasie w Niemczech doszło do kilku incydentów. Kilka godzin po zabójstwie Polki w Ansbach doszło do zamachu bombowego, w którym 12 osób odniosło rany, a sam zamachowiec zginął na miejscu; był to 27-letni Syryjczyk, który złożył przysięgę tzw. państwu islamskiemu. W ubiegłym tygodniu doszło także do ataku w Monachium Niemiec irańskiego pochodzenia zastrzelił dziewięć osób.

RIRM

drukuj