GUS: zmniejszyło się bezrobocie rejestrowane w Polsce

W Polsce zmniejsza się bezrobocie rejestrowane. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W czerwcu stopa bezrobocia wyniosła 8,8 proc.

W porównaniu z danymi z maja jest to spadek o blisko 0,3 proc. W urzędach pracy w czerwcu zarejestrowanych było 1 mln 392 tys. osób, w maju – 1 mln 456 tys.

Okres wakacyjny tradycyjnie sprzyja poprawie na rynku pracy. Zmniejszająca się liczba osób pozostających bez zatrudnienia trwa zbyt długo, aby tłumaczyć go jedynie czynnikami sezonowymi – uważa Grzegorz Piątkowski, ekonomista.

– Nie jest to na pewno kwestia sezonowości, co można podejrzewać na pierwszy rzut oka. Musi być to natomiast głęboka strukturalna zmiana, pozwalająca na zatrudnienie większej ilości osób. Rynek staje się rynkiem pracownika. Oczywiście nie jest on jeszcze w stu procentach takim rynkiem, natomiast widzimy wyraźną tendencję ku temu. Czy jest możliwe, że również wyjazdy do państw zachodniej Europy obniżają nam bezrobocie? Oczywiście jest, natomiast te wyjazdy były też rok temu, więc spadająca cały czas, od początku roku, stopa bezrobocia wskazuje na sygnał systemowej zmiany w prawie i w gospodarce Polski – mówi Grzegorz Piątkowski.

Od 1989 r. tylko dwukrotnie zdarzyło się, aby stopa bezrobocia podawana przez GUS była w czerwcu niższa niż obecnie – było to w 1990 i 1991 roku.

RIRM

drukuj