Polacy nadal chcą wyjeżdżać z kraju

Wzrasta liczba Polaków wyjeżdzających za granicę – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Politycy PiS-u zauważają, że tym samym upadł mit „zielonej wyspy”.

GUS informuje, że w ubiegłym roku poza krajem przebywało 2 mln 320 tys. Polaków – to o 124 tys., czyli 5,6 proc. więcej niż w końcu 2013 r. Skala może być jeszcze większa, ponieważ to szacunkowe dane.

Poseł Jerzy Żyżyński, ekonomista podkreśla, że potrzebna jest reindustrializacja przemysłu. Ekspert zauważa, że młodzi ludzie już na studiach zastanawiają się, dokąd wyjechać.

Nie może być tak, że gospodarka rozwija się na usługach, które są realizowane dla jakichś wewnętrznych podmiotów. Na tym czasami można zarobić, ale to nie buduje perspektywy poziomu gospodarczego kraju jako całości. Dlatego, że poziom kraju jako całości buduje przede wszystkim dobry przemysł, innowacyjny i wydajny, ale jednocześnie tworzący miejsca pracy, w którym młodzi ludzie wiedzą, że warto się uczyć i warto się kształcić, bo w tym przemyśle znajdą dla siebie dobre miejsca pracy –zaznacza Jerzy Żyżyński.

Wiele osób nie zostało objętych badaniem GUS-u, ponieważ po kilku latach nabywa obywatelstwo kraju przyjmującego.

RIRM

drukuj