fot. twitter.com/GUS_STAT

GUS: produkcja przemysłowa w kwietniu rdr wzrosła o 9,2 proc.

Dane dotyczące produkcji przemysłowej pozytywnie zaskoczyły ekonomistów. GUS poinformował, że produkcja przemysłowa w kwietniu 2019 r. wzrosła o 9,2 proc. w stosunku do kwietnia ubiegłego roku. Licząc miesiąc do miesiąca spadła o 3,6 proc.

Napędem pozostaje przemysł motoryzacyjny, transportowy i elektryczny, a także spożywczy.

Dr Jerzy Michałowski, ekonomista, zauważył, że są to bardzo dobre dane biorąc pod uwagę spodziewane spowalnianie gospodarki. Ekspert stwierdził, że prognozy dotyczące produkcji były nieznacznie niższe.

– Jest to zaskakująco pozytywne, chociaż prognozy były w tych granicach 8,8-9 punktów, ale mamy 9,2. Po odsezonowaniu jest to około 6-6,2, ale jest to kolejny bardzo dobry odczyt dynamiki produkcji-sprzedaży przemysłu po marcu, bo w marcu też był stosunkowo wysoki. Zauważmy też, że kwiecień to już jest drugi kwartał, więc po pierwszym kwartale mamy wzrost PKB 4,6, więc to rozkręcenie produkcji przemysłowej w kolejnym kwartale dobrze wróży wskaźnikowi wzrostu PKB w drugim kwartale, a to już jest w tej chwili walka kluczowa o to, jaki będzie cały rok – powiedział dr Jerzy Michałowski.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zwróciło uwagę, że trudności u naszych głównych partnerów handlowych z zagranicy nadal wydają się być obojętne dla przemysłu.

Władze resortu spodziewają się, że wzrost produkcji przemysłowej w maju będzie zbliżony do 7 proc. licząc rok do roku.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl