fot. Wikipedia

GUS: w obiektach turystycznych rośnie liczba turystów polskich i zagranicznych

W pierwszym kwartale 2018 r. w turystycznych obiektach noclegowych zatrzymało się 6,3 mln turystów, czyli o 7 proc. więcej niż rok temu – poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Z danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale 2018 r. w polskich hotelach, motelach, pensjonatach i innych obiektach hotelowych zatrzymało się 6,3 mln turystów, podczas gdy rok wcześniej było ich 5,9 mln. W tej grupie liczba turystów zagranicznych zwiększyła się o 12,4 proc.

W sumie w pierwszym kwartale tego roku udzielono 10 mln noclegów, z czego najwięcej w hotelach, uzdrowiskach, ośrodkach wczasowych. Z wyliczeń GUS wynika, że goście zagraniczni najchętniej zatrzymywali się hotelach. Najchętniej odwiedzanymi przez cudzoziemców województwami było mazowieckie, gdzie nocowało ich 307,9 tys. (24,1 proc. wszystkich zagranicznych gości) oraz małopolskie (274,8 tys., czyli 21,5 proc.).

W sumie, jak wylicza Urząd, procent wykorzystania miejsc w obiektach turystycznych w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku wyniósł 33,8 proc., wobec 32,1 proc. w poprzednim roku. Najlepsze, pod względem wykorzystania miejsc noclegowych, okazały się uzdrowiska, gdzie obłożenie wyniosło 73,7 proc. (w I kw. 2017 r. – 70 proc.).

PAP/RIRM

drukuj