fot. sxc.hu

Ekonomista dr A. Bartoszewicz: Wciąż mamy bardzo wysoką inflację i trzeba być ostrożnym przed kolejnymi miesiącami

Ekonomista dr Artur Bartoszewicz podkreślił, że inflacja w Polsce wciąż jest wysoka i stanowi poważny problem. Z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w listopadzie wyniosła 17,4 proc. licząc rok do roku. W ujęciu rocznym wskaźnik spadł o 0,5 pkt.  proc. w porównaniu do 17,9 proc. w październiku. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,7 procent.

Ekonomiści szacowali, że inflacja może przekroczyć 18 proc. Spadek to m.in. wynik spowolnienia wzrostu cen nośników energii elektrycznej i paliw. Artur Bartoszewicz ocenia, że w kolejnych miesiącach wskaźnik może wzrastać.

Trzeba być bardzo ostrożnym przed kolejnymi miesiącami, tym bardziej, że grudzień i styczeń to miesiące, które mogą zadecydować o kolejnych wzrostach. Dzisiejsza analiza jest informacją dobrą, korzystną, ale trzeba ostrożnie podchodzić do oceny i nie zakładać, że problem inflacyjny w Polsce jest rozwiązany, bo nie jest. Nadal jest bardzo wysoka inflacja. Nadal możemy się spodziewać przez najbliższe kwartały stale utrzymującego się wysokiego poziomu inflacji – wskazał ekonomista.

GUS opublikował też dane o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale. Wynika z nich, że od lipca do września polskie PKB wzrosło o 3,6 procent. Pełne dane nt. inflacji w listopadzie zostaną podane przez urząd 15 grudnia.

 

RIRM

drukuj

Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl