fot. AKSiM

„Polska i Polonia w Solidarności z Ukrainą” – toruńska AKSiM zorganizowała 24. Forum Polonijne

„Polska i Polonia w Solidarności z Ukrainą” – pod tym hasłem odbyło się 24. Forum Polonijne. Wydarzenie zorganizowała Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we współpracy z pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, ministrem Janem Dziedziczakiem. Uczestnicy spotkania łączyli się ze sobą poprzez internet.

 

W tym roku Forum ma na celu zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się Ukraińcy w związku z rosyjską agresją. Ma też pokazać pomoc Polaków udzielaną Ukraińcom od pierwszych dni wojny.

Rektor uczelni, o. dr Zdzisław Klafka CSsR, otwierając wydarzenie, wskazał na wytrwałość ukraińskiego narodu w walce o wolną ojczyznę.

To, co się stało na Ukrainie, czyli wojna, która wybuchła, bardzo skonsolidowała naród ukraiński. Zapewne oni sami się dziwią, że wielu z nich, którzy mówią lepiej po rosyjsku niż w języku ukraińskim, poczuli, że mają ojczyznę, mają coś, co trzeba bronić – zaznaczył redemptorysta.

Minister Jan Dziedziczak podkreślił, że pomoc, jakiej Polska udziela Ukrainie jest niezbędna. Przypomniał, że do tej pory nasz kraj przeznaczył na ten cel kilka miliardów złotych.  Pełnomocnik rządu ds. Polonii wskazał też, że Unia Europejska obiecując Polsce wsparcie, udzieliła go symbolicznie. Dlatego zaapelował do Polonii o dalszą pomoc na rzecz Ukrainy.

To jest konkret, o który państwa prosimy – z jednej strony pomoc humanitarna z bardzo mocnym oznaczaniem, że jest to wsparcie od Polaków, a druga rzecz to lobbing na rzecz pomocy Polsce pomagającej Ukaranie na rzecz sankcji przeciw agresorom i zbrodniarzom.  Chcę podkreślić, że jest to pomoc w zakresie uzbrojenia, ale też pomoc humanitarna w samej Ukrainie i wobec obywateli Ukrainy w naszym kraju – wyjaśnił pełnomocnik rządu.

RIRM

drukuj