fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

WSKSiM uczciła w Górsku pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Delegacja społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej udała się dziś do Górska, by uczcić pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To właśnie tam 36 lat temu rozpoczęła się droga męczeństwa kapelana „Solidarności”.

Tradycyjnie w miejscu porwania bł. ks. Jerzego Popiełuszki studenci zapalili znicze oraz pomodlili się za wstawiennictwem polskiego męczennika.

Następnie w południe studenci i wykładowcy uczestniczyli we Mszy św. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Dr Dorota Żuchowska, dziekan WSKSiM, wskazała, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko ma szczególne znaczenie dla społeczności akademickiej.

– Nasza uczelnia jest położona na męczeńskim szlaku. Niedaleko WSKSiM został porwany, potem transportowany do Torunia. Jesteśmy wierni, jeżeli chodzi o nauczanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. (…) Jest to szczególna postać. Co roku przypominane jest hasło, które towarzyszyło życiu i nauczaniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Zło dobrem zwyciężaj”. Chcielibyśmy, żeby nasi studenci i absolwenci w swoim życiu kierowali się tą zasadą, nieśli ją dalej w świat i pracowali dla dobra Kościoła i Ojczyzny – powiedziała dr Dorota Żuchowska.

Ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony w Górsku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Był torturowany, skrępowany i przewożony w bagażniku samochodu. Następnie został wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku.

Ciało kapelana „Solidarności” wyłowiono 30 października 1984 roku. Pogrzeb bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbył się 5 dni później w Warszawie. Uczestniczyły w nim tłumy wiernych i stał się wielką manifestacją patriotyzmu.

 

RIRM

drukuj