PAP/EPA

Druga transza sankcji na Rosję

Społeczność międzynarodowa porozumiała się co do drugiej transzy sankcji na Rosję. To najdalej idący pakiet sankcji w historii. Następne na wypadek kolejnej agresji są w przygotowaniu.

Państwa zachodnie nie pozostają obojętne na rosyjską inwazję na Ukrainę. Rosja musi ponieść konsekwencje za agresję, dlatego Unia Europejska nałożyła kolejne (już drugie) restrykcje na Kreml.

– Dziś widzimy niszczycielską rzeczywistość wojny na pełną skalę w Europie. Winna jest sama Rosja. Zapłaci wysoką cenę. Przywódcy Unii Europejskiej opowiedzieli się za ogromnym pakietem sankcji, w tym w sektorze finansowym, energetycznym i transportowym – poinformował Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

Celem unijnych sankcji jest sektor energetyczny, który jest bardzo istotny dla całej rosyjskiej gospodarki. Rosji ograniczony zostanie dostęp do kluczowych nowych technologii. Będą to także sankcje personalne. Zostaną nałożone na osoby współodpowiedzialne za atak na Ukrainę, czyli na rosyjskich oligarchów.

– Pakiet ten obejmuje sankcje finansowe wymierzone w 70 procent rosyjskiego rynku bankowego i kluczowe przedsiębiorstwa państwowe, w tym w sektorze obronnym – zaznaczyła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Przedstawiciele krajów europejskich rozmawiali o kolejnych transzach sankcji – na wypadek, gdyby Władimir Putin posunął się jeszcze krok dalej.

– Temat Nord Stream 1 był poruszony przeze mnie. Ten gazociąg już istnieje i służy, niestety, do przesyłu gazu rosyjskiego do Niemiec. Apelowałem, aby go uwzględnić w kolejnych pakietach (skoro jeszcze nie ma do tego woli) również i ten gazociąg – akcentował premier Mateusz Morawiecki.

Certyfikacja gazociągu Nord Stream 2 została już zawieszona, ale premier Mateusz Morawiecki poinformował, żekilka stron bardzo mocno optowało za tym, aby w ogóle nie wszedł do użycia. Nadal nie podjęto decyzji o odłączeniu Rosji od systemu płatniczego SWIFT.

– Jednomyślności w stosunku do tego bardzo daleko posuniętego działania związanego z systemem płatniczym nie było – podkreślił premier.

System SWIFT to jedyny na świecie system płatniczy, który jest wykorzystywany do przesyłania zabezpieczonych informacji oraz zlecania płatności. Ma kluczowe znaczenie dla świata finansów, bo nie ma swojego odpowiednika. Zdaniem Unii Europejskiej wykluczenie Rosji ze SWIFT to tak zwana opcja atomowa i zostanie wykorzystana w najwyższej konieczności.

– Bardzo ważne jest, abyśmy zgodzili się na te środki, które zostały przygotowane. Ważne, abyśmy zachowali wszystko inne na wypadek sytuacji, w której konieczne może być wyjście poza – ocenił Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Sankcjami w Rosję ponownie uderzyły także Stany Zjednoczone. Restrykcjami objęte zostaną banki, które posiadają 80 procent wszystkich aktywów w całej Rosji. Pakiet ma znacząco zmniejszyć zdolności do używania gospodarki i wywołać największe skutki finansowe w historii.

– Ograniczymy zdolność Rosji do prowadzenia interesów w dolarach, euro, funtach i jenach. Zahamujemy zdolność do finansowania i rozwoju rosyjskiego wojska. Zrównamy ich zdolność do konkurowania i zaawansowanej technologicznie gospodarki XXI wieku – powiedział prezydent USA Joe Biden.

Przywódcy unijni i administracja amerykańska ostrzegają Rosję, że każdy kolejny atak na Ukrainę będzie skutkował następnym zaostrzeniem restrykcji.

Jednocześnie w Brukseli trwają prace nad pakietem sankcji, który zostanie nałożony na Białoruś. Mińsk od samego początku współpracuje z Władimirem Putinem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl