„Nasz Dziennik”: Polacy z Ukrainy zostają w Polsce

Są już pierwsze decyzje zezwalające na stały pobyt osobom ewakuowanym w listopadzie z ukraińskiego Mariupola. We wtorek wojewoda warmińsko-mazowiecki wręczył je czterem osobom – pisze „Nasz Dziennik”.

Wydanie zezwoleń w tak szybkim terminie było możliwe, ponieważ zainteresowane osoby posiadały uprzednio ważną Kartę Polaka – wyjaśnia Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.

– Cała czwórka nabyła już na Ukrainie prawa emerytalne, tak więc wydane zezwolenia pozwolą im na skuteczne ubieganie się w ZUS o przeslanie emerytur z Ukrainy do Polski – dodaje dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w urzędzie.

Gazeta przypomina, że karta stałego pobytu daje uchodźcom takie same prawa, jakie posiadają obywatele Polski oprócz prawa wyborczego.

W listopadzie ub.r. do Polski przybyło 187 osób ewakuowanych ze wschodniej Ukrainy, gdzie trwają działania wojenne. Osoby te zakwaterowano tymczasowo w ośrodkach w Łańsku i w Rybakach.

„Nasz Dziennik” podkreśla, że szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zwrócił się z apelem do władz samorządowych o udzielenie pomocy Polakom z Ukrainy w usamodzielnianiu się w Polsce.

MSWiA uruchomiło też „bank ofert pracy, do którego mogą zgłaszać się przedsiębiorcy czy osoby prywatne chętne do pomocy”.

Przebywający w Rybakach uchodźcy mają zapewniony pobyt tylko przez sześć miesięcy. Czas nagli – alarmuje gazeta.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl