fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] S. Horbaczewski: W najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia ze wzrostem inflacji na naszym obszarze gospodarczym oraz realnym wzrostem stóp procentowych

Podnoszenie stóp procentowych to dostosowywanie się do rynku. Przypomnę, że równowagę zaburzyła najpierw pandemia COVID-19, a teraz wojna na Ukrainie. Jest to największy konflikt zbrojny w Europie od II wojny światowej. To bardzo silnie wpływa na sytuację gospodarczą. Nastąpiło zerwanie globalnego łańcucha dostaw, dlatego mamy do czynienia z negatywnymi tendencjami dla gospodarki. (…) Polska jest bezpośrednio uzależniona od wojny na Ukrainie. Jesteśmy hubem (centrum) logistycznym – tłumaczył Sławomir Horbaczewski, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

8 czerwca 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnym podwyższeniu stóp procentowych.

– Kolejne podwyżki stóp procentowych będą realne i potrzebne, dlatego że w gospodarce mamy do czynienia z tzw. koniunkturą, czyli ze splotem okoliczności, które nawzajem na siebie oddziałują i one zawsze wywierają mniejszy lub większy wpływ na warunki ekonomiczne i gospodarcze, w których funkcjonujemy. To jest bardzo istotne dla człowieka jako podmiotu jakichkolwiek relacji w świecie. Stan aktywności gospodarczej, charakteryzowany przez różne wskaźniki, o których rozmawiamy (Produkt Krajowy Brutto, poziom cen, wynagrodzeń, zatrudnienia), jest zróżnicowany. Stan ten zależy od tego, co się dzieje wokół nas. Mieliśmy niedawno do czynienia z silnym stanem pandemii, w którym celowe było obniżanie stóp procentowych, czyli pobudzanie aktywności gospodarczej, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii – podkreślił gość Radia Maryja.

Polski rząd pobudza aktywność gospodarczą, stosując między innymi działania osłonowe, dodatkowe świadczenia oraz wysokie waloryzacje.

– Dziś mamy do czynienia z bardzo silną aktywnością gospodarczą, która spowodowana jest bardzo dobrym zachowaniem między innymi polskiego rządu. Mam tutaj na myśli pobudzanie aktywności gospodarczej, czyli: działania osłonowe, dodatkowe świadczenia, wysokie waloryzacje. To są nurty europejskie, aby pomagać w tego typu sytuacji i pobudzać wzrost gospodarczy. Niezbędne jest zatem to, aby Narodowy Bank Polski poprzez organ decyzyjny, czyli Radę Polityki Pieniężnej, odpowiednio reagował – ocenił ekonomista.

Sławomir Horbaczewski zapowiedział, że 7 lipca 2022 roku będzie miało miejsce kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas której dyskutowane będą kolejne zmiany.

– Mówiąc o stopach procentowych, mówimy tak naprawdę o stopach referencyjnych Narodowego Banku Polskiego. One nie mają bezpośredniego wpływu na wysokość kosztów kredytu, ale mają bardzo silny wpływ pośredni, w tym na koszt pieniądza, cenę kredytu. (…) 7 lipca 2022 roku będzie miało miejsce kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas której dyskutowane będą kolejne zmiany. Chodzi tutaj o to, aby dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych, aby szukać ciągłego zbliżenia się do celu inflacyjnego (2,5 procent) – wyjaśnił gość Radia Maryja.

– Wszystkie działania Narodowego Banku Polskiego oraz Rady Polityki Pieniężnej służą temu, aby pieniądz był tylko i wyłącznie narzędziem, aby człowiek nie był niewolnikiem pieniądza. To człowiek jest w centrum, a nie pieniądz. Jest to kluczowe. (…) Ruchy, jakie obserwujemy w Polsce, dokonywane są również w innych krajach. Musimy jednak mieć na uwadze to, że sytuacja w każdym kraju jest inna i ma inne uwarunkowania – dodał.

Sławomir Horbaczewski zwrócił uwagę, że w najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia ze wzrostem inflacji oraz realnym wzrostem stóp procentowych.

– Podnoszenie stóp procentowych to dostosowywanie się do rynku. Przypomnę, że równowagę zaburzyła najpierw pandemia COVID-19, a teraz wojna na Ukrainie. Jest to największy konflikt zbrojny w Europie od II wojny światowej. To bardzo silnie wpływa na sytuację gospodarczą. Nastąpiło zerwanie globalnego łańcucha dostaw, dlatego mamy do czynienia z negatywnymi tendencjami dla gospodarki. (…) Polska jest bezpośrednio uzależniona od wojny na Ukrainie. Jesteśmy hubem (centrum) logistycznym. Jesteśmy wsparciem dla podtrzymania oporu, który naród ukraiński przeciwstawia. To są globalne tendencje, które z czasem będą przybierać różne postaci. W najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia ze wzrostem inflacji na naszym obszarze gospodarczym oraz realnym wzrostem stóp procentowych – powiedział ekonomista.

Całą rozmowę ze Sławomirem Horbaczewskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl