fot. pixabay.com

Dr A. Bartoszewski: Podatek od nadmiarowych zysków firm powinien objąć wyłącznie sektory energetyczny i bankowy

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, wspomniał, że podatek od nadmiarowych zysków firm powinien objąć wyłącznie sektory energetyczny i bankowy. Nad projektem pracuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. Szczegółowe rozwiązania mają zostać przedstawione w ciągu 2 tygodni.

Z dotychczasowych informacji wynika, że podatkiem mają zostać objęte firmy ze wszystkich sektorów gospodarki.

Dr Artur Bartoszewicz wskazał, że byłoby to niezwykle szkodliwe rozwiązanie.

– Podatek powinien być wprowadzony wobec sektora energetycznego, ale przede wszystkim wobec sektora bankowego. To dwa sektory, które rzeczywiście zarobiły nadzwyczajne zyski, wygenerowane w okresie rozpoczęcia się wojny na Ukrainie. Rośnie niepewność, bo przedsiębiorcy nie mają pojęcia, co może wyniknąć z pomysłu, który jest niezdefiniowany. Nie ma nawet projektu ustawy w tym zakresie. Są tylko założenia i liczby. Trzeba natychmiast wstrzymać złą komunikację i wprowadzić podatek, bardzo precyzyjnie określić jego zasady i zebrać pieniądze, żeby ochronić społeczeństwo w okresie, w którym mamy do czynienia z ogromnymi wzrostami cen – powiedział ekonomista.

Media informowały wcześniej, że podatek od nadzwyczajnych zysków ma wynieść 50 procent. Rząd szacuje, że do budżetu wpłynie około 13,5 miliardów złotych.

Środki mają być przeznaczone na zamrożenie cen energii dla podmiotów wrażliwych i samorządów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl