fot. PAP/Vladyslav Karpovych

Trwa wyzwalanie ukraińskich miast i wiosek

Siły ukraińskie odbijają z rąk okupanta kolejne tereny. Tymczasem prezydenci państw Europy ŚrodkowoWschodniej, będący członkami NATO, apelują o przyłączenie do Paktu Ukrainy. Ukraińskie wojska szybko się przemieszają.

Łyman to wrażliwy punkt frontu. Znajduje się tam ważny węzeł kolejowy i stanowi otwartą drogę do obwodu ługańskiego, dziś niemal w całości okupowanego przez Rosjan. Sam Łyman został już odbity przez Ukraińców.

Każdego dnia (co najmniej dwa razy) rano i wieczorem otrzymuję meldunki od naszych wojskowych. Największa część meldunków to lista osiedli wyzwolonych od wroga w ramach prowadzonej przez nas operacji obronnej. Historia wyzwolenia Łymanu w obwodzie donieckim stała się obecnie najbardziej popularna w mediach, ale sukcesy naszych żołnierzy nie ograniczają się tylko do Łymanu – mówił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

W Łymanie trwa demontaż rosyjskich symboli pozostawionych przez okupanta. Rosjanie przyznają się do porażki.

Pomimo poniesionych strat i znacznej przewagi w sile i sprzęcie nieprzyjaciel wprowadził rezerwy i kontynuował ofensywę w tym kierunku. Ze względu na groźbę okrążenia siły zostały wycofane z osady Krasny Łyman na korzystniejsze pozycje – poinformował Igor Konashenkov, rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

W tzw. Kotle łymańskim miało znajdować się pięć tysięcy rosyjskich żołnierzy, którzy długo nie otrzymywali zgody na opuszczenie pozycji. To, że Ukraińcy przejęli Łyman, oznacza, że reżim Władimira Putina skupia się już głównie na obwodach chersońskim i zaporoskim. Prezydent Wołodymyr Zełenski w dalszym ciągu apeluje o wzmocnienie sankcji wobec Rosji. Te w rozmowie telefonicznej miał obiecać prezydent Francji, Emanuel Macron. Przywódcy Ukrainy i Francji rozmawiali także o bezpieczeństwie jądrowym.

Rozmawialiśmy również o sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i o porwaniu przez rosyjskich okupantów dyrektora generalnego tej elektrowni. To wyraźny rosyjski terror – zaznaczył Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Tymczasem z doradcą prezydenta Stanów Zjednoczonych podczas spotkania w Turcji rozmawiał szef kancelarii prezydenta Ukrainy. Wśród tematów pojawiło się amerykańskie wsparcie dla Kijowa, rosyjskie pseudoreferenda i rozwój sytuacji na froncie. W niedzielę ukazało się wspólne oświadczenie prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej będących członkami NATO. Zawarto w nim poparcie dla przyłączenia Ukrainy do Paktu Północnoatlantyckiego.

„Pozostajemy nieugięci w naszym poparciu dla podjętej podczas Szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 roku decyzji w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy. Wspieramy Ukrainę w jej obronie przed rosyjską inwazją, domagamy się od Rosji natychmiastowego wycofania wojsk ze wszystkich okupowanych obszarów i zachęcamy Sojuszników do znaczącego zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy” – podkreślono we wspólnym oświadczeniu prezydentów Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Polski, Rumunii i Słowacji.

Jak dodano, wszyscy, którzy popełniają zbrodnie agresji, muszą być pociągnięci do odpowiedzialności i osądzeni.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl