fot. facebook.com/Artur Bartoszewicz

Dr A. Bartoszewicz o waloryzacji 500 plus: Państwo pokazuje, że podchodzi odpowiedzialnie do zobowiązań wobec obywateli

Państwo pokazuje, że odpowiedzialnie bierze zobowiązania wobec obywateli (…). Mając na uwadze ogromną stratę pieniądza przez inflację, państwo zachowuje się odpowiedzialnie i mówi, że taką waloryzację trzeba wykonać. Jest to zobowiązanie, które utwierdza obywatela w normalnych relacjach z państwem. Z jednej strony państwo zawsze oczekuje od obywatela płatności podatków, ale z drugiej strony świadczenie jest też wobec obywatela – mówił ekonomista, dr Artur Bartoszewicz, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Program 500 plus został podniesiony do kwoty 800 złotych. Świadczenie w wyższej kwocie będzie wypłacane od 1 stycznia 2024 roku. Jest to ogromne wsparcie dla polskich rodzin.

– Państwo pokazuje, że odpowiedzialnie bierze zobowiązania wobec obywateli (…). Mając na uwadze ogromną stratę pieniądza przez inflację, państwo zachowuje się odpowiedzialnie i mówi, że taką waloryzację trzeba wykonać. Jest to zobowiązanie, które utwierdza obywatela w normalnych relacjach z państwem. Z jednej strony państwo zawsze oczekuje od obywatela płatności podatków, ale z drugiej strony świadczenie jest też wobec obywatela (…). Dochód gwarantowany, jakim jest program 800 plus, jest bardzo dobrym rozwiązaniem stabilizującym gospodarstwa domowe – zaznaczył dr Artur Bartoszewicz.

Jak wskazał ekonomista, pomimo wprowadzenia programu społecznego 500 plus w Polsce nadal jest problem demograficzny. Dodał, że Europejczycy patrzą dzisiaj na rodziny i na pojęcie wychowywania dziecka jako kłopot.

– Całe zdemoralizowanie, które przyszło do nas z Europy, czyli obniżanie wartości rodziny, małżeństwa, rodzicielstwa, jest głównym przekazem, który demoralizuje kolejne pokolenia – podkreślił gość Radia Maryja.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził „bezpieczny kredyt”, który ma być wsparciem w sprawie zakupu pierwszego mieszkania. W ocenie dr. Artura Bartoszewicza „bezpieczny kredyt” jest narzędziem, które najwięcej korzyści przyniesie deweloperom i bankom. Dodał, iż ten program raczej nie rozwiąże problemu mieszkaniowego w Polsce.

– Wolałbym, żeby remontowano zabytki, pustostany i nie dawano deweloperce możliwości do tego, aby zakłócała przestrzeń budowaniem bloków w różnych miejscach, do których dojazd jest katastrofalny, tylko abyśmy realizowali takie inwestycje w centrach miast. W innych krajach bardzo dużo dokonuje się renowacji, rewitalizacji. To są droższe inwestycje, ale państwo wie, że są wartościowe – powiedział dr Artur Bartoszewicz.

Dodał, że inwestowanie w przestrzeni zabytkowej byłoby lepszym rozwiązaniem.

– Wciągamy ludzi w przestrzenie fatalne do życia. Robimy podmiejskie więzienia, które degradują kulturowo, edukacyjnie, rozwojowo. To nie jest dobra przyszłość. Wiele miast na świecie pustoszeje. Kredyt 2 proc. powinien być powiązany z szerszym kierunkiem myślenia. Polityka dziedzictwa kulturowego jest naprawdę dobrym kierunkiem, bo daje spoiwo dla narodu. Jeśli ludzi dajemy poza miasta, to ich izolujemy – wskazał ekonomista.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem dr. Artura Bartoszewicza można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl