Prof. Z. Kordel o danych GUS ws. PKB: To bardzo dobry wynik, napawający optymizmem

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że PKB w I kwartale br. wzrósł o 4,0 proc. licząc rok do roku wobec 2,5 proc. w IV kwartale ub.r. Z danych GUS wynika także, że inwestycje w I kwartale spadły o 0,4 proc. w ujęciu rocznym, natomiast popyt krajowy wzrósł o 4,1 proc.

To bardzo dobry wynik, napawający optymizmem – tak dane na temat wzrostu PKB ocenił prof. Zdzisław Kordel z Katedry Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego. Jak dodał, dane wskazują na pozytywny rozwój polskiej gospodarki, a to oznacza m.in. zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

Każdy pozytywny rozwój gospodarki przyczynia się do tego, że są większe wpływy do budżetu, ludzie więcej zarabiają, a to powoduje, że następuje wzrost konsumpcji i ponowny wpływ pieniędzy do budżetu. Istnieją również możliwości finansowania wszelkiej sfery społecznej, która w Polsce rozpoczęła się programem Rodzina 500 plus. Wydaję mi się więc, że wszelkie pozytywy świadczą o tym, że wzrasta stopień zamożności społeczeństwa, zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju dobra i usługi, a także – jak ostatnio podano – wzrasta zapotrzebowanie na kredyty mieszkaniowe, co pewnie też jest wynikiem programu Mieszkanie plus, a także dobrej koniunktury w budownictwie – powiedział prof. Kordel.

W I kwartale br. – jak podał GUS – wzrosło także spożycie w sektorze gospodarstw domowych w tempie 4,7 proc. i było wyższe niż w IV kwartale ub.r. Zanotowano ponadto niewielki pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl