fot. flickr.com

GUS: 94 proc. mieszkańców Polski deklaruje przynależność do wyznania religijnego

Polska nie daje się laicyzacji. 94 proc. mieszkańców Polski deklaruje przynależność do wyznania religijnego – pokazują to wyniki „Badania spójności społecznej 2018”, jakie opublikował GUS.

Według danych, prawie 81 proc. uznaje się za osoby wierzące, a tylko 3 proc. za niewierzące. Najliczniejszą zbiorowość religijną stanowią wierni Kościoła Rzymskokatolickiego. Jest ich blisko 92 proc. Odnotowano jednak minimalny spadek odsetka tych osób – o 1 punkt proc. – w porównaniu z 2015 r.

Badanie pokazało też, że 70 proc. społeczeństwa modli się raz w tygodniu lub częściej, a 50 proc. przynajmniej raz w tygodniu udaje się na Msze św. lub nabożeństwa.

Dane komentuje ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Badania GUS pokazują, że religijność Polaków jest stabilna. Z tych badań wynika także to, że starsze pokolenie przekazało wiarę młodszemu. A czy obecne młode pokolenie przekaże wiarę następcom, to zobaczymy za 20 lat, bo wiara jest dana i zadana. Ufamy jednak, że tak będzie, bo wiara jest najcenniejszym darem, jaki można przekazać z pokolenia na pokolenie. Dobrze, że Polacy nie dają sobie ukraść wiary w Boga i wiary Bogu – mówi ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Dane GUS-u o religijności Polaków – jak napisał w mijającym tygodniu jeden z dzienników – pokazują, że wbrew powszechnej narracji o tym, że Polska staje się krajem laickim, zdecydowana większość Polaków pozostaje w Kościele katolickim i aktywnie prowadzi praktyki religijne, co jest dość wyjątkowe w Europie.

 

RIRM

drukuj