Lekcje etyki przez internet?

Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło rozwiązać problem z nauczaniem etyki w szkołach. We wrześniu 2015 r. lekcje tego przedmiotu mogą pojawić się w zupełnie nowej odsłonie: przez internet – informuje jedna z gazet.

MEN chce obniżyć próg wymaganej liczby uczniów do uruchomienia tego przedmiotu z siedmiu do trzech. Teraz w wielu szkołach zajęcia z etyki nie odbywają się, ponieważ nie udaje się zebrać wymaganej minimalnej liczby uczniów.

Co więcej, resort zamierza wprowadzić możliwość kształcenia na odległość za pomocą e-learningu. Znając wcześniejsze działania MEN wydaje się, że ten pomysł jest wątpliwy – zaznaczyła poseł Marzena Wróbel z Solidarnej Polski.

W mojej ocenie nie ma wystarczającej liczby chętnych do nauczania etyki. Przez wiele lat pracowałam w szkole i nigdy nie spotkałam się z tego typu oczekiwaniem. Resort – jak wiemy – nie jest znany z tego, że doprowadza do końca swoje pomysły. Jak to się mówi: „diabeł tkwi w szczegółach”. Myślę, że resort znowu czegoś nie dopracował. Uważam, że e-learning nie da rezultatu. To będą wyłącznie działania pozorne – podkreśliła poseł Marzena Wróbel. 

W minionym roku szkolnym lekcje etyki prowadzone były w mniej niż 5 proc. szkół, natomiast zajęcia z religii w 90 proc.

RIRM

drukuj