Zespół Szkół w Dąbkach uratowany

Wojewoda zachodniopomorski uchylił uchwały likwidujące Zespół Szkół nr 3 w Dąbkach – dowiedziała się Redakcja Informacyjna Radia Maryja.

Nieważność uchwał, wojewoda Marcin Zydorowicz uzasadnił niedopełnieniem m.in. ustawowego obowiązku poinformowania o zamiarze likwidacji szkół wszystkich rodziców uczniów. Wojewoda wskazał również na brak przedłożenia uchwał do zaopiniowania wszystkim wymaganym przepisami związkom zawodowym.

W ślad za rozstrzygnięciem nadzorczym Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki wydał także wstrzymanie uchwały Rady Gminy Darłowo ws. przekazania majątku po likwidowanych szkołach.

Na taką decyzję czekali rodzice uczniów, którzy łącznie przez ponad 20 dni prowadzili protest głodowy. Jedną z protestujących była Agnieszka Czupajło, mama dzieci uczących się w Zespole Szkół nr 3 w Dąbkach.

– Bardzo się cieszymy. Wszyscy trzymaliśmy się sztywno tego, że nie wszyscy rodzice zostali powiadomieni i to było widać gołym okiem. Nie było awizo, były różne uchybienia. Nie wiem dlaczego pan wójt nakazał tak głosować radnym, jednak pan wojewoda wziął dokumenty i stwierdził że jest naruszenie prawa i tak być nie może. Na tej podstawie cofnął te trzy uchwały o likwidacji – powiedziała Agnieszka Czupajło.

Jutro kobiety, które protestowały w obronie szkół w Dąbkach przyjadą do Sejmu, gdzie będzie poruszany problem przeprowadzania szybkich likwidacji placówek oświatowych, do których dochodzi bez konsultacji społecznych.

– Będziemy domagać się, aby wprowadzono z powrotem władze dla naszych  kuratorów oświaty, dla związków zawodowych, ponieważ w naszym przypadku ich decyzja była negatywna. Samorządy dostały taką władzę od partii rządzących, że mogą nie liczyć się z tymi decyzjami. Będziemy postulować, nagłaśniać to, żeby ludzie się nie poddawali, walczyli o każdą placówkę, o każdą szkołę – mniejszą lub większą – powiedziała Agnieszka Czupajło.

Rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody mogą zostać zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przez Wójta Gminy Darłowo w terminie 30 dni od daty doręczenia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl