(fot. Creative Commons/P. V. Lic)

Ruszają prace nad nowym prawem dt. ogrodów działkowych

W Sejmie ruszają prace nad nowym prawem dotyczącym ogrodów działkowych. Posłowie zajmą się czterema projektami ustaw: autorstwa PO, Solidarnej Polski, SLD oraz obywatelskim projektem działkowców.

W poniedziałek działkowcy zrzeszeni w Polskim Związku Działkowców pikietowali w kilkunastu miastach przed biurami parlamentarzystów PO.

W Warszawie złożyli petycje ws. poparcia obywatelskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych.

Takie poparcie zapowiedziało już PiS, które złożyło wcześniej poprawki do projektu – mówi poseł Andrzej Szlachta.

W trakcie pierwszego czytania klub Prawa i Sprawiedliwości dał poparcie dla tego projektu, później złożył kilka poprawek, aby według naszej oceny ta ustawa była bardziej przyjazna działkowcom. Jesteśmy za tym, aby była możliwość wyboru przynależności do obecnych struktur dotyczących zarządu ogrodów działkowych. Dopuszczamy również możliwość tworzenia nowych organizacji, nowych stowarzyszeń, które mogły by tworzyć własne zarządy ogrodów działkowych. Jest tutaj dowolność. Natomiast pewne szczegóły dotyczące zapisów zaproponowanej ustawy zostały umieszczone w poprawkach, które zgłosiliśmy. W tym kierunku będziemy szli – powiedział poseł Andrzej Szlachta.

Poseł Andrzej Romanek podkreśla, że Solidarna Polska docenia walory obywatelskiego projektu, ale jednocześnie apeluje by pochylić się nad założeniami projektu przygotowanego przez jego klub.

– Jeżeli będzie wola działkowców żeby popierać ich projekt to go oczywiście poprzemy. Chcemy zwrócić uwagę działkowców na fakt, że nasze rozwiązania nie są złe. One mówiąc najogólniej uwłaszczają działkowców, dając im największe prawo po to, żeby w przyszłości ogrody działkowe nie były likwidowane – powiedział poseł Andrzej Romanek.

Poseł dodał, że na razie nie jest pewne że uda się właściwe przepisy wprowadzić w życie przed 21 stycznia 2014,  kiedy to mija termin wyznaczony przez trybunał konstytucyjny.

W związku z tym Solidarna Polska złożyła projekt powołania komisji nadzwyczajnej, która rozpatrzy projekty do tego czasu.

Jeżeli nie rozpatrzymy tych projektów to działkowicze będą mieli gigantyczny problem. Wierzę, że projekt dotyczący komisji nadzwyczajnej  do rozpatrzenia tych czterech projektów znajdzie uznanie w opinii wszystkich klubów poselskich. Mówię o tym dlatego, że procedowane dzisiaj projekty zostały skierowane tak naprawdę do czterech komisji. Istnieje bardzo realna obawa, że do 21 stycznia 2004 roku nie zdążymy z tymi czterema projektami – zaznaczył poseł Andrzej Romanek.

 

RIRM

drukuj