Ustawa dot. działkowców uchwalona

Posłowie uchwalili ustawę dotyczącą działkowców, której zadaniem jest unormowanie prawne funkcjonowania ogrodów działkowych w Polsce. Nowe przepisy są konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r.

Za przyjęciem ustawy głosowało 441 posłów, 2 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Przed głosowaniem poseł Wojciech Zubowski z PiS zwracał uwagę, że będzie to pierwszy obywatelski projekt przyjęty przez rząd Donalda Tuska.

– Pan i pański rząd, pańscy parlamentarzyści, odrzuciliście wniosek o referendum w sprawie sześciolatków. Odrzuciliście wniosek o referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego, odrzuciliście obywatelski projekt ustawy o zachowaniu pakietu większościowego akcji Lotosu. Dzisiaj po raz pierwszy głosowanie nad obywatelskim projektem, który ma szanse na wejście w życie. Niedawno obchodziliśmy półmetek kadencji i mam do pana, panie premierze pytanie: jedna ustawa na dwa lata to dużo czy mało? – pytał polityk.

Z kolei Jarosław Żaczek z SP zwrócił uwagę, że ustawa nie jest wynikiem kompromisu.

– Zapowiedź skierowania nowej ustawy do Trybunału przez samych działkowców wystawia Sejmowi właściwą ocenę. Ta ustawa nie jest wynikiem kompromisu i wszyscy, którzy pracowali nad tą ustawą dobrze o tym wiedzą. Sankcjonuje skostniałe struktury i urągające często zasadom demokracji działania. Klub Solidarnej Polski zagłosuje za tą ustawą bo musi być ona uchwalona – powiedział pos. Jarosław Żaczek.

Prace nad nowym prawem prowadzone były w Sejmie od kilku miesięcy.  Część obowiązujących przepisów, m.in. rozwiązania określające przywileje Polskiego Związku Działkowców, w tym monopol związku na przydział działek, czy obowiązkową przynależność do niego, zakwestionował w zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z wyrokiem stare przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl