fot. PAP

Rząd Donalda Tuska nie obniży podatku VAT

Kolejna niespełniona obietnica premiera Donalda Tuska. Tym razem mowa o podatku VAT, który mimo wcześniejszych zapowiedzi nie zostanie obniżony.

Posłowie PiS w Sejmie skierują zapytanie do Ministra Finansów w sprawie utrzymania przez rząd, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, podwyższonych stawek VAT.

 Zgodnie z ustawą o VAT w 2014 r. stawki podatku miały wrócić do poziomu z 2010 r., jeżeli na koniec 2012 r. relacja długu publicznego do PKB nie przekroczyłaby 55 proc. Ostatnio Ministerstwo Finansów przewidywało, że w 2012 r. relacja długu do PKB nie przekroczy 53 proc.

VAT do obecnego poziomu podniesiono na trzy lata w drodze tzw. ustawy okołobudżetowej. Zgodnie z nią w okresie od stycznia 2011 r. do grudnia 2013 r. stawki 22 proc. i 7 proc. zostały podniesione odpowiednio do 23 proc. i 8 proc.

Jednocześnie wprowadzono nową stawkę na poziomie 5 proc. dla podstawowych produktów żywnościowych. Poseł Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, mówi, że kolejny raz na polityce rządu ucierpią najubożsi Polacy. Rząd Donalda Tuska znów zawiódł wyborców.

– Ze zdziwieniem dowiedzieliśmy się, że podwyższone stawki będą obowiązywać przez kolejne trzy lata: 2014, 2015 i 2016, a więc Polacy po raz kolejny zostali oszukani przez rząd Donalda Tuska. Dotyczy to rzeczywiście rodzin najmniej zamożnych. Podatek VAT bowiem dotyczy zakupu dóbr i usług, a więc w sytuacji kiedy rodziny mniej zamożne wydają całość swoich dochodów właśnie na dobra i usługi, czyli na żywność, usługi mieszkaniowe, około mieszkaniowe to właśnie te grupy ludności są największymi płatnikami tego podatku – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Rząd podwyższając podatek VAT przerzuca obciążenie  z tego tytułu na podatników – zauważa ekonomista.

– Według takich szacunków każdy Polak, od tego w kołysce po najstarszego człowieka, dokłada corocznie z tytułu właśnie  podwyższonych stawek tego podatku 176 złotych rocznie. Dodatkowo oprócz tego co do tej pory płacił dodatkowo 176 złotych rocznie. W związku z tym, koszt na jednego Polaka – przypominam właśnie od tych najmniejszych w kołyskach po tych najstarszych – będzie wynosił ponad 1000 zł. Każdy z nas do tej niefrasobliwej polityki rządu Donalda Tuska dołoży przez te 6 lat dodatkowo ponad 1000 zł – poseł Zbigniew Kuźmiuk.

 

RIRM

drukuj