Sejmowa komisja o kandydacie na polskiego ambasadora w Watykanie

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych zaopiniuje dziś kandydata na stanowisko polskiego ambasadora w Watykanie. O stanowisko stara się Piotr Nowina-Konopka, polityk kojarzony z Unią Demokratyczną i Unią Wolności. Ma on zastąpić Hannę Suchocką.

Piotr Nowina-Konopka na początku lat `80 zakładał Klub Inteligencji Katolickiej w Gdańsku, wstąpił do obozu „Solidarności”, był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. Pracował także w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego jako sekretarz stanu. Związał się z Unią Demokratyczną i późniejszą Unią Wolności. Przez trzy kolejne kadencje pracował w Sejmie RP. Był również w rządzie Jerzego Buzka.

Poseł Witold Waszczykowski, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych podkreśla, że Piotr Nowina-Konopka do tej pory nie pokazał się od strony, jakiej należałoby oczekiwać od kandydata na ambasadora przy Stolicy Piotrowej.

Jest to polityk raczej kojarzony z Unią Demokratyczną i Unią Wolności, a więc raczej laicką częścią polityki. Poza tym miał swoją przygodę również w strukturach unijnych, które nie pałają wielką miłością do Kościoła Katolickiego. Wydaje mi się, że praca na takim stanowisku w Watykanie wymagałaby pewnej wiedzy i pewnego podejścia z zaangażowaniem do religii. Nie oczekuje się, aby to był kaznodzieja, czy wyciągnięty z klasztoru człowiek. Oczekuje się oczywiście polityka świeckiego, ale jednak takiego, który przez lata miał istotny kontakt z tą częścią życia – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

Piotr Nowina-Konopka jako poseł na Sejm I kadencji nie odważył się na poparcie ustawy zakazującej zabijania dzieci poczętych. Ustawę poparło tylko dwóch posłów UW. Poseł Piotr Nowina-Konopka uchylił się od głosu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl