Sejm zajmie się projektami ws. ogrodów działkowych

Sejm na rozpoczynającym się dziś trzydniowym posiedzeniu zajmie się czterema projektami ws. ogrodów działkowych – obywatelskim, a także klubów PO, SLD i SP.

Propozycja obywatelska zakłada powstanie Stowarzyszenia Krajowego, które przejęłoby wszystkie prawa, szczególnie do gruntów, które obecnie są w posiadaniu PZD.

Nie byłoby jednak przymusu przynależności ani do regionalnego, ani do krajowego stowarzyszenia i każdy ogród działkowy mógłby je stworzyć sam. W projekcie zapisane jest także, że działkowiec nie musi być członkiem stowarzyszenia, aby zachować prawa do działki. Dokument ten poprze Prawo i Sprawiedliwość.

Platforma Obywatelska dopuszcza możliwość likwidacji ogródków działkowych i przekazanie ich deweloperom pod inwestycje budowlane.

Wtedy ruszyła akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ogródkach działkowych.

Jak zauważa poseł Bartosz Kownacki, projekt ten zawiera kilka zapisów niezgodnych z Konstytucją, dlatego posłowie PIS chcą wnieść poprawki, aby mógł on spełniać wszelkie wymogi.

 – Projekt obywatelski, ten który zasługuje na największą uwagę zawiera szereg wad; są tam pewne postanowienia niezgodne z Konstytucją. Nie oznacza to jednak, że nie może on zostać poprawiony w pracach komisji i finalnie nie mógłby zostać przyjęty przez Parlament. Analizując ten dokument kierowaliśmy się fundamentalnymi zasadami. Po pierwsze, projekt, który wyjdzie z Parlamentu musi być projektem zgodnym z Konstytucją i z wytycznymi Trybunału Konstytucyjnego. Drugie nasze założenie, projekt ten musi chronić działkowców. Musi gwarantować, że ogródki działkowe bezpowrotnie nie zniknęły z krajobrazu miast, ponieważ pełnią istotną funkcję społeczną – powiedział poseł Bartosz Kownacki.   

Zmiany proponowane przez posłów PiS były konsultowane z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej i mają duże szanse na akceptacje w Parlamencie.

Dotyczą one regulacji prawnych m.in. powstania ogródków, odszkodowań i rozstrzygania skarg  – mówi poseł Wojciech Zubowski z PiS.

 – Pierwsza z tych zmian tj. bezterminowe prawo do wyodrębniania się nowych rodzinnych ogródków działkowych, jawność finansów ogródków działkowych – czyli świadomość działkowców na temat tego, gdzie i w jaki sposób są wydawane środki, które pochodzą ze składek z danego ogródka działkowego, możliwość odwoływania się w przypadku spraw spornych do sądów. Uwzględniliśmy również odszkodowanie dla działkowców, z tytułu prawo do działki w przypadku likwidacji rodzinnych ogródków działkowych.  Kolejna propozycja zmian to możliwość założenia rodzinnych ogródków działkowych przez nowopowstałe stowarzyszenia – powiedział poseł Wojciech Zubowski.

W połowie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl