Sejm o restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych

W Sejmie odbędzie się dziś pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych.

Zakłada on, że z części osób, które kupiły mieszkanie za kredyt we frankach szwajcarskich, będzie mogła go przewalutować. Chodzi o kredytobiorców, którzy zadłużyli się w latach 2005 – 2008 i mają problem ze spłatą.

Poseł PiS-u Wiesław Janczyk z sejmowej Komisji Finansów ma wątpliwości, czy ten projekt nie będzie służył przede wszystkim instytucjom finansowym.

– Banki szacują swoje koszty takiej restrukturyzacji na niecałe 10 mld. Ona – według wskaźników i wyliczeń, jakie tam są zawarte – miałaby dotyczyć osób, których wartość kredytu do spłaty jest w największej dysproporcji w stosunku do wartości nieruchomości, jaką dysponują dzisiaj. Tak naprawdę mamy wątpliwość, czy to nie jest tylko rzucanie koła ratunkowego dla instytucji finansowych po to, żeby nie musiały zaksięgować tej największej straty na tych najbardziej zagrożonych ekspozycjach kredytowych – powiedział poseł Wiesław Janczyk.     

Kredyty we frankach spłaca 550 tys. Polaków. Po uwolnieniu kursu szwajcarskiej waluty raty kredytów wzrosły nawet o ponad 20%.

RIRM

drukuj