Ukłon w stronę lobbystów?

Rządząca koalicja PO-PSL tworząc prawo totalnie ignoruje zasady polskiego parlamentaryzmu – alarmują posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Jako przykład podają prace nad ustawą o ochronie środowiska. Dokument może uderzyć szczególnie w osoby najbiedniejsze. Nowela pozwala samorządom na wprowadzenie przepisów zakazujących np. używania węgla do ogrzewania domów czy też wprowadzenia zakazu wjazdu samochodów do centrum miast.

Dwa lata temu sejmik województwa małopolskiego przyjął uchwałę na temat paliw dopuszczonych do stosowania na terenie Krakowa. Dokument zakazywał m.in. używania węgla do ogrzewania domów. Miał to być jeden ze sposobów na walkę z krakowskim smogiem.

Jak mówi Anna Paluch z Prawa i Sprawiedliwości, ta ustawa jest już złożona do Urzędu Administracyjnego.

– Ustawa ta została zaskarżona do sądu administracyjnego przez dwie mieszkanki Krakowa, które podnosiły, że uchwała nie przyczyni się do ochrony powietrza, ale raczej uderzy w najuboższych mieszkańców Krakowa, których nie stać na korzystanie z tych najbardziej ekologicznych źródeł energii. I uchwała w oczywisty sposób wprowadza nierówne traktowanie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą – powiedziała Anna Paluch.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie podzielił te wątpliwości i uchylił dokument. Podniósł dodatkowo jego niekonstytucyjność. Uchwała nie miała bowiem oparcia w ustawie. Teraz, aby samorządy mogły wprowadzić takie prawo, rządząca koalicja PO-PSL przygotowała specjalną ustawę.

Profesor Jan Szyszko jest pewny, że ustawy proponowane przez obecną koalicję rządzącą nie mają na celu poprawy jakości życia obywateli, ale jest działaniem na rzecz lobbystów z komisji europejskiej.

– Tam, gdzie są interesy państwa polskiego, tam rząd reprezentuje interes komisji europejskiej czy też możnowładców z komisji europejskiej. Tak jest przynajmniej w zakresie pakietu klimatyczno-energetycznego totalnie niszczącego polską gospodarkę. Tam, gdzie jest interes lokalnych społeczności, tam wydaje nam się, że rząd reprezentuje interes lobbystów – powiedział profesor Jan Szyszko.

Taki ukłon w stronę lobbystów odbije się na osobach najbiedniejszych. Samorządy będą mogły bowiem zakazywać ogrzewania domów węglem czy też wprowadzać zakaz wjazdu do centrów miast. Wiele do życzenia daje także sam sposób procedowania nad ustawą.

– Koalicja postanowiła w ostatniej chwili, kilka tygodni przed końcem kadencji, zgłosić ten projekt – mówi Anna Paluch z PiS i zaznacza, że uchwalaniu ustawy towarzyszy ogromny pośpiech. Rządząca koalicja nie zgodziła się na powołanie specjalnej podkomisji.

Niestety, pośpiech towarzyszy przy pracach nad wieloma innymi ustawami. Takie tempo prac powoduje, że posłowie nie mają czasu na dokładne zapoznanie się z dokumentami. Rządząca koalicja PO-PSL w obawie przed przegranymi wyborami stara się za wszelką cenę przepchnąć jak najwięcej projektów. Tworząc prawo – jak alarmują posłowie PiS-u – totalnie ignorowane są zasady polskiego parlamentaryzmu.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl