Sejm: Prace nad projektem ws. niedziel wolnych od handlu

Sejmowa podkomisja ds. rynku pracy rozpatrzy dziś obywatelski projekt ws. ograniczenia handlu w niedzielę. Zakłada on, że dla pracowników handlu wszystkie niedziele w miesiącu mają być wolne od pracy.

Ustawa dotycząca wolnych od handlu niedziel zawiera jednak szereg wyjątków dotyczących m.in. niedziel przedświątecznych, a także placówek, takich jak stacje benzynowe czy sklepy z pamiątkami.

Strona społeczna wielokrotnie apelowała o przyspieszenie prac nad projektem. Sprzeciwiała się również propozycjom, które chciały ograniczenia handlu w mniejszym zakresie niż zakładają pierwotne propozycje.

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński podkreślił, że przepisy zakazujące handlu w niedziele obowiązują w wielu krajach, m.in. w Niemczech.

Nie ma jednolitego stanowiska, jeżeli chodzi o poszczególnych członków Prawa i Sprawiedliwości. Moja opinia jest taka, że każdy pracownik godzien jest, aby dzień święty święcić. Nie miałbym żadnych problemów z tym, żeby za takim projektem podnieść rękę, chociaż na pewno w jakiejś mierze utrudniłoby mi to funkcjonowanie, bo często zdarza się, że właśnie w niedzielę robię zakupy. Jednakże wtedy musiałbym sobie ten czas tak ułożyć, żeby zrobić je w piątek czy w sobotę. Takie zakazy obowiązują w Niemczech, więc jeżeli zostanie to wprowadzone w Polsce, to też sobie z tym poradzę – wskazał Joachim Brudziński.

Projekt ustawy ws. ograniczenia handlu w niedzielę złożył w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. W jego skład wchodzi m.in. NSZZ „Solidarność” oraz inne organizacje społeczne. Propozycje cieszą się też poparciem Konferencji Episkopatu Polski.

Zgodnie z założeniami wnioskodawców, nowe przepisy miałaby wejść w życie od nowego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl