Wizyta szefa MON na Łotwie

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz udaje się dziś z wizytą na Łotwę. Szef MON spotka się tam z przedstawicielami resortów obrony: Albanii, Hiszpanii, Kanady, Łotwy, Słowenii oraz Włoch. Rozmowy mają dotyczyć istotnych spraw dla obronności regionu.

Chodzi m.in. o przegląd Batalionowych Grup Bojowych oraz wnioski z zakończonych rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad-2017.

Dodatkowo omówiona zostanie kwestia tzw. NATO-Schengen, czyli projektu, który ma ułatwić przemieszczanie się wojsk NATO przez terytorium danego kraju.

Minister Antoni Macierewicz podkreślał, że jest to istotne dla mobilności sił wchodzących w skład Sojuszu.

– To jest oczywiście konieczność. Jeżeli te wojska mają być efektywne, to nie może to trwać miesiącami. Trudne do wyobrażenia jest to, żeby wiele, wiele miesięcy przedtem wojska NATO musiały przekazywać informacje dotyczące wszystkich personaliów, wszystkich jednostek. Jeżeli one mają skutecznie sprostać zagrożeniom i realizować zasadę bycia w natychmiastowej gotowości bojowej, to możliwość przemieszczania musi być przyspieszona – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Podczas pobytu na Łotwie szef MON spotka się również z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego wchodzącego w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.

Jego trzon stanowią głównie żołnierze 9. Brygady Kawalerii Pancernej z plutonami logistycznymi. Dowodzi nimi mjr Marek Potorski.

RIRM

drukuj