MON pod ostrzałem ataków cybernetycznych

Ministerstwo Obrony Narodowej pod ostrzałem ataków cybernetycznych. Raz w tygodniu odpierane są działania zmierzające do stałego pozyskiwania informacji z komputerów resortu. Ich zasięg nie ogranicza się tylko do Polski. Ma charakter ogólnoeuropejski, czy ogólnoświatowy, wynikający z silnej pozycji naszego kraju we wschodniej flance NATO.

Raz w tygodniu na biurku szefa resortu obrony ląduje raport na temat zagrożeń cybernetycznych.

– Mniej więcej raz na tydzień mamy do czynienia ze wzmożonymi, istotnymi atakami na bezpieczeństwo cybernetyczne albo samego resortu, albo szerzej różnych instytucji także w Polsce – wyjaśnia Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

Atakami, których skala nie zatrzymuje się tylko na Polsce – ma bowiem charakter ogólnoeuropejski czy ogólnoświatowy.

– Trzy wielkie ataki, które były skoncentrowane na Ukrainie – latem tego roku – były też atakami na instytucje innych państw świata, miały dotknąć także Polski – mówi minister.

Jak tłumaczył Antoni Macierewicz, ataki ukierunkowane są na stałe pozyskiwanie informacji z komputerów resortu obrony.

– W istocie wprowadzano, chciano tam wprowadzić takie programy, które miały przekazywać informacje – poprzez cały łańcuch pośredników – ostatecznie do centrali rosyjskiej – wskazuje szef MON.

A takie działania nasiliły się m.in. w okresie manewrów ZAPAD i wcześniej – w trakcie wyborów w USA, czy Francji. Na temat cyberbezpieczeństwa coraz częściej dyskutują unijni przywódcy. Temat pojawił się m.in. na nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Tallinie. O bezpieczeństwo Polski mają zabiegać specjalne wojska cybernetyczne. Według zapowiedzi ministra Antoniego Macierewicza, nowa jednostka ma liczyć około tysiąca żołnierzy.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl