fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Kopenhaga: z udziałem szefa polskiego MON odbyła się konferencja donatorów wsparcia dla Ukrainy

W Kopenhadze z udziałem wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka zorganizowano w czwartek konferencję donatorów wsparcia dla Ukrainy. Współgospodarzami wydarzenia są szefowie resortów obrony Danii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Na rozmowy przybyli też ministrowie innych państw, w tym z Europy Północnej. Konferencję poświęcono m.in. dalszemu wsparciu Ukrainy.

Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw-donatorów. Nasza pomoc przekracza 1 mld 700 mln dolarów.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej wskazał, że przekazując sprzęt wojskowy Ukrainie nie zrobiliśmy niczego, co mogłoby obniżać naszą obronność i naruszać gwarancje bezpieczeństwa. Z tym podejściem zgodził się szef sejmowej komisji obrony, poseł Michał Jach.

Pomoc dla Ukrainy nas nie osłabia. To, że przekazujemy część środków, to jest oczywiste, ale to jest zachowanie potencjału obronnego i potencjału odstraszania Rzeczpospolitej. Nie ma żadnego zagrożenia, a ci, którzy krytykują rząd Prawa i Sprawiedliwości za tę pomoc, są to albo hipokryci, albo jakieś „ruskie onuce”, bo przecież Ukraińcy szczególnie walczą za naszą – Rzeczpospolitej – suwerenność – podkreślił polityk.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1557739165139099654?cxt=HHwWjICj7Y7hmZ4rAAAA

W konferencji donatorów wsparcia dla Ukrainy zdalnie uczestniczył Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent mówił podczas niej m.in. o przejęciu przez Rosję elektrowni jądrowej w Zaporożu. Stwierdził przy tym, że Rosjanie celowo ostrzeliwują tereny wokół ukraińskich elektrowni jądrowych, aby zaszantażować wywołaniem katastrofy nuklearnej. Taka katastrofa, jak ta w Czarnobylu, może wydarzyć się ponownie – ostrzegł Wołodymyr Zełenski.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl