Nowela ustawy o TK trafiła do Senatu

W Senacie Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Praw, Człowieka i Praworządności Petycji rozpoczynają prace nad nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą wczoraj przyjął Sejm. Niższa izba parlamentu nie zgodziła się na wniosek opozycji, aby odrzucić go w całości. Teraz PO zapowiada skierowanie ustawy PiS-u do Trybunału.

Trzecie czytanie ustawy miało wczoraj burzliwy przebieg. Politycy PO i Nowoczesnej kilkukrotnie domagali się zwołania przerwy. Atakowali posłów PiS-u i podkreślali, że ustawa demoluje całkowicie działanie Trybunału Konstytucyjnego. Poseł Arkadiusz Mularczyk odpierał zarzuty opozycji. 

– Nie kto inny, jak pan poseł Borys Budka i pan poseł Robert Kropiwnicki zgłosili poprawkę, która była niekonstytucyjna. Szanowni państwo, doprowadziliście do kryzysu konstytucyjnego, łącznie z trzema sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Musimy po was posprzątać. Przeszkadzacie, utrudniacie i przewlekacie. Szanowni państwo, dzisiejszy projekt kończy kryzys konstytucyjny – mówił Arkadiusz Mularczyk.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zwrócił uwagę jak PO, która tak dużo mówi dziś o demokracji i cenzurze traktowała te dwie wartości podczas swoich rządów.

Po pierwsze mówicie państwo o szacunku dla Konstytucji RP – wasz szacunek do prawa i do konstytucji widzieliśmy jak uchwalaliście prawo na cmentarzach i stacjach benzynowych. Mówicie o demokracji i wartościach – przypomnijcie sobie, która to partia wprowadzała służby specjalne do jednego z tygodników. Przypomnijcie sobie, jeżeli chcecie rozmawiać o demokracji. Przypomnijcie sobie, która partia wprowadziła o godz 5.00 rano do domu 20-latka służby specjalne, tylko za to, że prowadził krytyczną wobec was stronę internetową. Która partia to zrobiła? – pytał Patryk Jaki.

Projekt naprawczy Prawa i Sprawiedliwości przewiduje m.in., że Trybunał Konstytucyjny co do zasady będzie orzekać w pełnym składzie, czyli co najmniej 13 sędziów. Orzeczenia w tym składzie będą zapadać większością 2/3 głosów. Siedziba Trybunału nie będzie przeniesiona z Warszawy.

Nowelizacja ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

RIRM

drukuj