Wiceprezes TK Stanisław Biernat kończy swoją kadencję

Dziś kończy się kadencja wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Biernata. Zastąpi go wybrany niedawno przez Sejm adwokat Andrzej Zielonacki.

W najbliższym czasie powinno zebrać się Zgromadzenie Ogólne TK. Sędziowie będą musieli wybrać nowego wiceprezesa Trybunału.

Stanisław Biernat od kwietnia przebywał na urlopie wypoczynkowym. Jego wykorzystanie zaleciła sędziemu prezes TK Julia Przyłębska. Wcześniej odchodzący prezes Trybunału Andrzej Rzepliński otrzymał 150 tys. zł.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zwrócił uwagę, że TK za kadencji sędziego Rzeplińskiego i Biernata uwikłał się w spór polityczny. Wyraził nadzieję, że dziś ta sytuacja się zmieni.

– Mam nadzieję, że dzisiaj Trybunał będzie już daleko od polityki i mimo tego, że pani prezes Przyłębska, Trybunał Konstytucyjny i sędziowie TK są bardzo mocno obrażani, zwłaszcza ze strony osób, które reprezentują opozycję. Pamiętajmy, że jeśli ktoś tak mówi o Trybunale, to podcina gałąź, na której siedzi. Nie wolno tego robić – podkreślił Michał Wójcik.   

Po odejściu Stanisława Biernata i zaprzysiężeniu Andrzeja Zielonackiego w Trybunale Konstytucyjnym będzie zasiadać dziewięciu sędziów wybranych przez Prawo i Sprawiedliwość. W skład TK wchodzi 15 sędziów.     Kadencja sędziego Trybunału trwa 9 lat.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl