MEN milczy ws. zmian w Karcie Nauczyciela

Ministerstwo Edukacji Narodowej milczy ws. propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. Termin podania rządowej koncepcji minął wraz z końcem roku.

Samorządy domagają się zmian w ustawach oświatowych, które w obecnym kształcie nadmiernie obciążają je kosztami edukacji.

Samorządowcy alarmują, że bez zmian w systemie finansowania i zatrudniania nauczycieli większość mniejszych gmin będzie miała problemy z ustaleniem budżetu na 2014 rok. Rząd jednak lekceważy te sygnały.

Minister Edukacji Krystyna Szumilas w trwających od lipca ubiegłego roku, rozmowach ze związkowcami niejednokrotnie obiecywał szybkie rozwiązanie problemu zmian w Karcie nauczyciela, ostateczne propozycje miały paść przed końcem roku.

Tak się nie stało – brak też jakiegokolwiek uzasadnienia w tej sprawie – mówi Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność”.

– Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych propozycji zmian w Karcie Nauczyciela, ponieważ ministerstwo nie jest w stanie ani zadowolić, ani spełnić żądań samorządowców. To jest wręcz niemożliwe przy tym budżecie. Trzeba podkreślić, że budżet na 2013 r. to jest 3,6 PKB na oświatę. A było 3,92 w 2012 r., a w 4,0 w 2011 r. Przy takim spadku nakładów na oświatę nie ma możliwości ruchów reformatorskich, ponieważ to się wiąże z pewnymi kosztami – powiedział Ryszard Proksa.

Samorządy mają zbyt wysoką barierę zadłużeniową i nie mogą podejmować nowych zadań. Oczekują one ze strony MEN restrykcyjnych oszczędności.

W dalszym ciągu czekamy na rzeczowe rozmowy ze stroną rządową ws. Karty Nauczyciela – zaznaczał przewodniczący Ryszard Proksa.

Uważamy, że należy prowadzić negocjacje. Wręcz żądamy publicznych debat na temat tego jak w Polsce ma wyglądać oświata. Dane statystyczne bardzo różnią się z tym, co mówią samorządy i co mówi ministerstwo. Myślimy, że może wreszcie dojdzie w tym roku do jakiejś rzeczowej dyskusji. Nie unikamy rozmów na temat Karty, dlatego też oczekujemy dalszych rozmów i spotkań –zaznaczył Ryszard Proksa.

 

Wypowiedź Ryszarda Proksy


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj