Egzamin maturalny z religii możliwy od 2021 roku

Religia może pojawić się na maturze już za 5 lat. O takiej możliwości na antenie Radia Szczecin powiedział ks. bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Jak wskazał, Episkopat otrzymał od rządu sygnał, że po wprowadzeniu 4-letniego liceum i złożeniu odpowiednich dokumentów, matura z religii mogłaby odbyć się po raz pierwszy w 2021 roku.

Według „Gazety Wyborczej”, rozmowy w sprawie są dość intensywne. Na razie rząd nie wypowiada się oficjalnie na ten temat.

Mirosław Orzechowski, były wiceminister edukacji, podkreśla, że religia jest źródłem wiedzy o świecie, dlatego powinna pojawić się na egzaminie dojrzałości jak najszybciej.

– Religia jest właściwością naukową, bo kultura i tożsamość dopiero wyrasta z religii, która jest otwarta na jaźń każdego człowieka, osobowość i duchowość, i dzieci wychowywane w Polsce, już nie tyle w polskich rodzinach, ale w ogóle w Polsce, muszą być wychowywane w taki sposób, żeby miały o religii gruntowną wiedzę. Ta wiedza musi być bardzo dobrze przekazywana, ale także i weryfikowana, ponieważ to leży w najżywotniejszym interesie państwa polskiego dzisiaj, jutro i w całej przyszłości, ponieważ była ona obecna wczoraj – mówi Mirosław Orzechowski.   

W marcu tego roku chęć wprowadzenia religii na egzamin maturalny potwierdziła minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wskazała, że obecnie religia jest „przedmiotem dyskryminowanym”, a przecież jest potrzebna osobom chcącym zdawać m.in. na teologię.

Formalne warunki umożliwiające maturzystom zdawanie religii na maturze strona kościelna spełniła już 8 lat temu.

RIRM

drukuj