Pierwszy egzamin za gimnazjalistami

Rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Uczniowie mają już za sobą testy z wiedzy humanistycznej. W środę będą pisać egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w czwartek ze znajomości języka obcego.

Egzamin z części humanistycznej rozpoczął się blokiem zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Następnie była przerwa, po której gimnazjaliści przystąpili do bloku zadań z języka polskiego.

Prace uczniów zostały zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu.

Mariusz Graniczka, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Krakowie, mówiąc o przygotowywaniu uczniów do egzaminu, wskazał na element, który należało by zmienić. Chodzi o to, by nie uczyć młodzieży mechanicznego zaznaczania odpowiedzi, ale uczyć samodzielnego myślenia – wyjaśnił.

– Wchodzimy w pewien „ślepy zaułek”, który uczniom ogranicza pole rozwoju. Naprawdę nad tym trzeba się zastanowić, czy dokonując wszelakich korekt formuły egzaminacyjnej, nie pójść w tę stronę, żeby powrócić do sytuacji, w której uczeń może sam od siebie pokazać, jak jest mądry, inteligentny, co przeczytał, ile przeczytał, z jaką wnikliwością i zaangażowaniem – zaznaczył Mariusz Graniczka.   

Arkusze z zadaniami z kolejnych dni będą publikować na swoich stronach internetowych Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

Przystąpienie do egzaminu jest jednym z warunków ukończenia gimnazjum. Wyniki będą miały wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Drugi termin egzaminów to 1 – 3 czerwca.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl