fot. PAP/Wojciech Pacewicz

RPD do nauczycieli: Należy umożliwić uczniom przystąpienie do najważniejszego egzaminu w ich życiu – matury

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak apeluje do strajkujących nauczycieli, aby umożliwili uczniom przystąpienie do najważniejszego egzaminu w ich życiu, czyli matury.

W piątek zakończyły się egzaminy gimnazjalne. Przebiegły one bez większych zakłóceń mimo protestu ZNP i FZZ. Akcja strajkowa trwa od początku tygodnia.

Egzaminy dojrzałości rozpoczną się na początku maja. Prezes ZNP Sławomir Broniarz ocenił, że z powodu protestu zagrożone jest przeprowadzenie matur. Wszystko zależy od tego, czy nauczyciele podejmą decyzje o zwołaniu rad klasyfikacyjnych, które powinny wystawić oceny maturzystom.

RPD Mikołaj Pawlak liczy, że pedagodzy w tej sytuacji postawią na pierwszym miejscu dobro uczniów.

Apelujemy do nauczycieli, aby pamiętali o swoim ślubowaniu, o tym, jakie są obowiązki wynikające z prawa oświatowego i karty nauczyciela. To są pierwsze obowiązki. Mam nadzieję, że w tym zakresie znajdzie się taka grupa nauczycieli, którzy te oceny wystawią, aby móc uruchomić dla całej młodzieży prawo do przystąpienia do egzaminu. Egzamin maturalny jest dla dużej grupy młodzieży nie tylko pierwszym poważnym egzaminem, ale też tym ostatnim, bo to jest droga do otwarcia zawodu. Wielu uczniów po napisaniu matury rozpocznie pracę zawodową. To jest otwarcie drogi do dorosłości. To jest podsumowanie kilkunastu lat edukacji – mówi Mikołaj Pawlak.

O podpisanie porozumienia i zakończenie protestu zaapelowała wczoraj po raz kolejny do związkowców wicepremier Beata Szydło. Prezes ZNP Sławomir Broniarz propozycję odrzucił, ale jednocześnie zaapelował o rozpoczęcie rozmów z udziałem zewnętrznego mediatora.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl