fot. PAP/Piotr Nowak

Minister D. Piontkowski: Wdrażamy nową podstawę programową dla szkół średnich

Przed polską szkołą kolejne zmiany. Mamy podwójny rocznik, ale i wdrażamy nową podstawę programową dla szkół średnich. Celem jest wypracowanie u uczniów umiejętności krytycznego i samodzielnego myślenia – mówi w rozmowie z Telewizją Trwam minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Prace nad nową podstawą programową rozpoczęła była już minister, dziś europoseł Anna Zalewska. Na razie zmiany dotyczą szkół podstawowych.

– Teraz od września, wraz z pojawieniem się czteroletnich liceów, pięcioletnich techników i szkół branżowych, będzie stopniowa wchodziła do szkół średnich. A więc ta reforma jest dopiero przed nami – mówi Dariusz Piontkowski.

To minister Dariusz Piontkowski będzie odpowiadał za kontynuowanie reform. Już w przypadku podstawówek celem było wypracowanie wśród uczniów umiejętności krytycznego i samodzielnego myślenia.

– To dlatego między innymi w egzaminie po szkole podstawowej było zdecydowanie więcej pytań otwartych, które zmuszają do tego typu zachowań uczniów. Mamy nadzieję, że ta podstawa programowa doprowadzi do tego, że poziom nauczania będzie lepszy – dodaje minister edukacji narodowej.

W przypadku szkół średnich w parze z nową podstawą programową ma pójść wydłużenie czasu nauki. To przecież dodatkowy rok w liceach i technikach.

– Uczniowie będą lepiej przygotowani nie tylko do matury, ale potem i do dorosłego życia – zaznacza szef MEN.

Rok szkolny rusza we wrześniu. Ten najbliższy ma być wyjątkowy, bo do szkół średnich trafi podwójny rocznik. Resort edukacji uspokaja rodziców i tłumaczy, że wszystko będzie zapięte na ostatni guzik.

TV Trwam News/RIRM

drukuj