MEN i resort cyfryzacji zapowiadają unowocześnienie szkół

Ministerstwa: edukacji narodowej oraz cyfryzacji podejmują intensywne działania zmierzające do unowocześnienia polskich szkół. Planowane są m.in. zakupy sprzętu, poprawa infrastruktury i szkolenia nauczycieli.

Zapewniły o tym szefowe obu resortów, które gościły wczoraj w szkole podstawowej im. Małego Powstańca w podwarszawskich Ząbkach.

„Chcemy doprowadzić do eksplozji nowoczesności w polskich szkołach” – zaznaczyła minister edukacji Anna Zalewska.

Jak przyznała, w większości szkół wciąż brakuje komputerów, tablic interaktywnych i szybkich łączy.

Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej zapowiedziała, że oprócz zapewnienia szerokopasmowego internetu w polskich szkołach, rząd planuje stworzenie programu wstępnie nazwanego „aktywna tablica”.

– Chcemy w ciągu najbliższych 2, 3 lat doprowadzić do sytuacji, że w każdej klasie w Polsce – podkreślam: w każdej klasie – będzie interaktywna tablica. Chcemy dać przykład, będziemy zachęcać spółki Skarbu Państwa, sponsorów, przyjaciół szkoły: „Chcesz zrobić prezent, przynieś tablicę interaktywną”. Rzeczywiście to jest potrzebne do nowoczesnej edukacji, do tego, żeby nauczyciele byli mistrzami informatycznymi, przeprowadzali przez świat wiedzy również wykorzystując owe tablice – powiedziała Anna Zalewska.

Z kolei minister cyfryzacji Anna Streżyńska podkreśliła, że każda szkoła powinna mieć dostęp do szybkiego internetu. Dotyczyłoby to wszystkich klas, nie tylko w wydzielonych pracowniach komputerowych. Jak podała, obecnie jedynie 5 proc. szkół w Polsce ma w pełni stworzone takie możliwości.

RIRM

drukuj