Dąbrowa Górnicza: jest porozumienie w Centrum Onkologii

Dyrekcja szpitala w Dąbrowie Górniczej na dzień przed zaplanowaną na dziś akcją strajkową podpisała porozumienie ze związkami zawodowymi. Pracownicy Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Szymona Starkiewicza otrzymają podwyżki płac.

Od lipca płace zasadnicze pracowników Centrum wzrosną o 120 zł brutto na czas nieokreślony. Sprawa podwyżek jest jednak otwarta. Po podpisaniu w najbliższych tygodniach przez szpital kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, dyrekcja ma wrócić do rozmów ze związkowcami.

Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca „Solidarności” w szpitalu w Dąbrowie Górniczej, podkreśla, że porozumienie, które zawarto jest kompromisowe.

– Kompromis nie zadowala tak do końca żadnej ze stron, ale po wielu miesiącach bardzo trudnych negocjacji, później mediacji udał się dzisiaj taki kompromis osiągnąć. (…) Po drugiej stronie opór, pozorowany dialog, brak konkretnych propozycji – to oczywiście, nie wróżyło dobrze załatwieniu sporu. Dopiero w momocie kiedy dyrektor, właściwie w mojej ocenie otrzymał wyniki referendów, a kilka dni temu również, listy pracowników, którzy zgłosili swój udział w strajku, w końcu zaczął myśleć pod kontem rozwiązania problemu. Ale podstawowe pytanie: dlaczego tak długo zwlekał z decyzją? –  zauważa Elżbieta Żuchowicz.

O podwyżki płac i poprawę warunków pracy personel dąbrowskiego szpitala walczył od wielu miesięcy. W październiku ubiegłego roku wszczęli spór zbiorowy z dyrekcją, domagając się 300 zł podwyżki oraz wyrównania wynagrodzeń dla osób zatrudnionych na tych samych stanowiskach.

22 marca w placówce odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy, a następnie referendum, w którym 97 proc. uczestniczących opowiedziało się za strajkiem, który planowo miał odbyć się w dniu dzisiejszym.

RIRM

drukuj