ZNP chce, by to rząd wypłacał pensje nauczycielom

Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje, by to rząd wypłacał pensje nauczycielom. Do 8 lutego ZNP chce zarejestrować komitet, który będzie zbierał podpisy pod obywatelskim projektem w tej sprawie.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, związkowcy postulują, aby pieniądze na wynagrodzenia nauczycieli w szkołach i przedszkolach pochodziły bezpośrednio z budżetu państwa, a nie – jak dotychczas – z gminy. Samorządy często powtarzają, że subwencja oświatowa nie wystarcza na pokrycie wynagrodzeń pedagogów.

Zmiany miałyby objąć także nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach. Obecnie samorząd nie otrzymuje subwencji na tego typu placówki, a jedynie niską dotację.

Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, przyznaje, że ten pomysł nie był wcześniej przedstawiany.

W ocenie eksperta na tego typu rozwiązanie może być jednak za wcześnie.

Najpierw zajmijmy się podwyżką płac dla nauczycieli, a później tym, kto będzie płacił. (…) Przedszkola, jak zauważono, są na razie zadaniem własnym gminy. Będzie ten postulat do zrealizowania w momencie, kiedy zrealizowany zostanie postulat programowy PiS-u, że będzie subwencjonował przedszkola. To ma się stać w najbliższych latach. (…) Pomysł jak pomysł – każdy dobry, jeżeli ma coś sprawdzić. Uważam jednak, że w obecnej chwili jest to dla mnie i chyba dla wszystkich zaskoczenie, bo tego pomysłu chyba żaden związek nigdy nikomu nie przedstawiał – powiedział Ryszard Proksa.

Komitet inicjatywy ustawodawczej będzie musiał zebrać 100 tys. podpisów w 3 miesiące.

RIRM

drukuj