fot. twitter.com/GUS_STAT

Już ponad 2 mln osób wzięło udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021

Już ponad 2 mln osób wzięło udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 – poinformował dr Dominik Rozkrut, prezes GUS. Dane obejmują jedynie tych, którzy wypełnili ankietę za pomocą specjalnej strony internetowej.

https://twitter.com/GUS_STAT/status/1379893386325413888

Spis powszechny ruszył 1 kwietnia i jest organizowany co 10 lat. Przeprowadza go Główny Urząd Statystyczny. Uzyskane dane pomogą ocenić bieżącą sytuację demograficzną w kraju. Dzięki tym informacjom, rząd może oszacować m.in. wydatki na politykę społeczną rządu oraz samorządów.

https://twitter.com/GUS_STAT/status/1377382215844130817

Ankietę można wypełnić m.in. drogą internetową. Dr Dominik Rozkrut, prezes GUS, zachęca do wpisania się na specjalnej stronie. Dodaje, że ankieta jest prosta a jej wypełnienie zajmuje zaledwie kilka minut. [Tutaj] można przejść do aplikacji spisowej.

– Forma internetowa jest forma podstawową i obowiązkową. Zachęcamy do niej. Jest dla nas najłatwiejsza, najkorzystniejsza. Możemy w zaciszu swojego domostwa zrealizować wywiad, który trwa 4-5 minut. Jest to ułatwienie dla respondenta, ale także dla nas – instytucji. Jeżeli ktoś miałby problemy, to zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, za pośrednictwem której również można się spisać – poinformował prezes GUS.

Prezes GUS poinformował, że od 4 maja rachmistrzowie spisowi będą dzwonili do tych osób, które jeszcze nie wypełniły ankiety, w celu przeprowadzenia wywiadu.

Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września. Udział w nim jest obowiązkowym. Za odmowę może grozić grzywna, a o jej wysokości decyduje sąd.

RIRM

drukuj