fot. flickr.com

GUS: w 2020 roku w Polsce odbędzie się Powszechny Spis Rolny

Główny Urząd Statystyczny zapowiada Powszechny Spis Rolny. Jest on przewidziany na 2020 rok. Będzie on obowiązkowy dla wszystkich rolników i obejmie każde gospodarstwo rolne w kraju.

W przyszłym roku w Polsce przewidziany jest Powszechny Spis Rolny. Odbędzie się od w dniach od 1 września do 30 listopada.

– W tym samym roku taki sam spis rolny realizowany będzie również w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej – zauważa Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Do przeprowadzenia spisu zostaną powołane specjalne osoby.

 – Rolnik, kiedy zapuka do jego drzwi rachmistrz spisowy, może zażądać okazania odpowiedniej legitymacji – zaznacza Dominik Rozkrut.

 Jednak nie będzie mógł odmówić udzielenia informacji osobie do tego wyznaczonej. Spis jest obowiązkowy dla wszystkich gospodarstw rolnych w kraju. Dla ułatwienia spisu będzie można dokonać drogą elektroniczną. 

– Największą wagę kładziemy na realizację spisu poprzez internet, czyli będziemy apelować do rolników, by wzięli udział przez stronę internetową. To ogranicza koszty realizacji spisu. Jest dla nas, ale myślę, że też dla rolników, najwygodniejszą formą – wskazuje prezes GUS.   

Formą, która pozwoli zanalizować zmiany zachodzące w polskim rolnictwie i kształtować przyszłą politykę rolną. Ostatni taki spis miał miejsce w 2010 roku. 

– Wyniki jego były o tyle ciekawe, że wskazywały na pewne zmiany strukturalne – być może powolne – ale jednak zachodzące w naszym rolnictwie – przypomina Dominik Rozkrut. 

Zmiany dotyczące koncentracji gospodarstw.

– Pojawiało się coraz więcej gospodarstw dużych, które miały bardzo określoną specjalizację. Były bardzo dobrze wyposażone, jeżeli chodzi o urządzenia wspomagające produkcję rolniczą – podkreśla prezes GUS. 

Przyszłoroczny spis ma pokazać, czy zmiany te utrzymują się w polskiej gospodarce. Zbierane informacje będą dotyczyć m.in. powierzchni zasiewów, stosowania nawozów, pogłowia zwierząt czy wyposażenia gospodarstw.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl