fot. wikipedia/RadioMaryja

GUS: PKB wzrosło o 3,4 proc.

PKB w III kwartale wzrosło o 3,4 proc. licząc rok do roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Wzrost PKB wyrównanego sezonowo w III kwartale tego roku wzrósł o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Natomiast wobec analogicznego okresu ubiegłego roku polska gospodarka wzrosła o 3,6 proc. GUS zastrzegł jednak, że dane mają charakter wstępny i mogą się zmienić.

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK, zwraca uwagę, że duży wpływ na polskie finanse publiczne ma sytuacja w Europie.

– Ta tendencja europejska w gospodarce, w strefie euro, jak również w Niemczech – co jest bardzo ważne – słabnie. Zamówienia w przemyśle niemieckim są niższe. Będzie to powodować, że również polskie firmy będą ponosiły skutki tych mniejszych niemieckich zamówień. My jesteśmy taką montownio-hurtownią, właściwie poddostawcą dla niemieckiego przemysłu. Trzeba więc to, co się dzieje w Niemczech bardzo dokładnie obserwować. Sytuacja w Europie jest niepewna. Będzie to rzutować na polskie finanse publiczne, na poziom polskiej złotówki – zwłaszcza w czwartym kwartale, kiedy możemy mieć w grudniu podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Może to wtedy pociągnąć za sobą również podwyżkę stóp procentowych w Szwajcarii. To będzie miało wpływ na sytuację polskich kredytobiorców, tzw. frankowych –  podkreśla Janusz Szewczak.

Zgodnie z poprzednimi danymi urzędu statystycznego w drugim kwartale tego roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,3 proc., a w pierwszym kwartale wzrost PKB osiągnął 3,7 proc.

RIRM

drukuj