Szybki szacunek GUS: PKB wzrósł o 4,7 proc. rok do roku

Do 4,7 proc. przyspieszył wzrost gospodarczy w Polsce – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To najlepszy wynik od 6 lat.

W tzw. szybkim szacunku GUS podał, że Produkt Krajowy Brutto niewyrównany sezonowo w III kwartale tego roku wzrósł realnie o 4,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Ekonomiści oczekiwali wzrostu PKB w III kwartale w granicach 4,5 proc. w ujęciu rocznym. Dane za III kwartał są zaskakująco dobre – ocenia ekonomista i europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

– Nie znamy jeszcze składników, które złożyły się na to przyśpieszenie wzrostu, ale można się domyślać, że do tego silnika konsumpcyjnego, które do tej pory ciągnął wzrost gospodarczy, dołączył jednak silnik inwestycyjny. Rzeczywiście w 2016 roku mieliśmy spadek inwestycji publicznych i prywatnych. Teraz zdaje się, że już w trzecim kwartale ujawni się ich wzrost – pewnie głównie publicznych – ale myślę, że w konsekwencji także przyjdzie czas na inwestycje prywatne, i to jest optymistyczny obraz – mówi Zbigniew Kuźmiuk.

Warto przypomnieć, że w II kwartale 2017 r. PKB wzrósł o 3,9 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 4 proc. rok do roku w I kwartale br.

RIRM

drukuj